X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Walczak: premier przedstawił konserwatywną wizję "normalności"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 17:27
- W "normalności" PiS nie mieszczą się rodziny homoseksualne, a dla mnie normalna jest też rodzina dwóch mężczyzn i dwóch kobiet. Premier Mateusz Morawiecki w swoim exposé przedstawił zdecydowanie konserwatywną wizję "normalności"  - powiedział Tomasz Walczak z "Super Expressu". Gościem audycji była także Zuzanna Dąbrowska z TV Trwam.
Audio
  • 19.11.2019 Goście "Debaty Dnia" komentują exposé premiera Mateusza Morawieckiego
Od lewej: posłowie PiS Arkadiusz Mularczyk, Szymon Szynkowski vel Sęk, Marcin Horała oraz premier Mateusz Morawiecki
Od lewej: posłowie PiS Arkadiusz Mularczyk, Szymon Szynkowski vel Sęk, Marcin Horała oraz premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Paweł Supernak

Tematem "Debaty Dnia" było exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Zapowiedział on m.in. przebudowę systemu podatków i uproszczenie prawa podatkowego. Zaapelował również do parlamentarzystów o taką zmianę Konstytucji, która gwarantowałaby prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych i na Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

Definicja "normalności"

Rozmówcy odnieśli się do poszczególnych aspektów przemówienia premiera. - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to problem, z którym borykamy się na naszych drogach. Rozwiązania zaproponowane przez premiera mogą pomóc i uważam, że to słuszne postulaty. Sądzę jednak, że problem tkwi w mentalności kierowców. Warto to egzekwować prawnie i eliminować taką mentalność. Padły ważne słowa, że czyste powietrze nie jest sprawą ideologiczną. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. To sprawa nas wszystkich, naszych dzieci i naszych wnuków - zwróciła uwagę Zuzanna Dąbrowska.

- Zabrakło mi służby zdrowia, o której było bardzo niewiele. To bardzo zaniedbany przez lata obszar. Kolejny rząd boi się podjąć poważnej reformy służby zdrowia. Myślałam, że po tych czterech latach przyjdzie czas na służbę zdrowia, lecz się mocno zawiodłam - przyznała.

Jan Maria Jackowski 1200.jpg
Jan Maria Jackowski: exposé premiera to rozwinięcie naszego programu

- W "normalności" nie mieszczą się rodziny homoseksualne. Dla mnie normalna jest też rodzina dwóch mężczyzn i dwóch kobiet. Jest to konserwatywna wizja "normalności". Kwestie klimatu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym z pewnością mogą łączyć. Jest tutaj pole do kompromisu. Jestem za przestrzeganiem przepisów i karaniem za wykroczenia. Myślę, że tutaj nie powinno być problemów z rozwiązaniami, które wszystkich zadowolą - powiedział Tomasz Walczak.

- Podobało mi się natomiast to, że premier zauważył, że świat się zmienia, choć nie widzę pomysłów PiS na ten zmieniający się świat. Rewolucja cyfrowa choćby niesie za sobą pewne zagrożenie. To exposé zawierało trochę pomieszania z poplątaniem. Nie wiem czy PiS podoła wyzwaniu szukania nowego modelu rozwojowego dla Polski - zaznaczył. 

"Przegrany dzień" 

Goście odnieśli się także do debaty po przemówieniu premiera. - Konfederacja nie popisała się. Robert Winnicki jest ciekawym rozmówcą, ale to nie było jego najlepsze wystąpienie. Naturalne jest to, że skupił się na kwestiach światopoglądowych, ale uważam, że ten spór staje się jałowy. Wszyscy stoją na swoich pozycjach. Dla osób o poglądach konserwatywnych Konfederacja jest ciekawą opcją. Moim zdaniem Konfederacja nie wykorzystała jednak dzisiejszego dnia i dla mnie ten dzień jest dla nich przegrany - uważa Zuzanna Dąbrowska.

pap jarosław kaczyński sejm 1200.jpg
Debata nad exposé premiera. Zobacz relację z Sejmu

- Dla PiS Lewica jest o tyle niewygodna, że do tej pory nie było opcji, która by od tej strony wypunktowała ich programy socjalne. PiS prowadzi niekonsekwentną politykę społeczną. Świetnie odnaleźli się w wypłacaniu pieniędzy obywatelom, ale nie mogą się odnaleźć w świadczeniu usług publicznych - przyznał Tomasz Walczak.

- Przez 4 lata zobaczyliśmy coraz więcej umów śmieciowych, pensje są zamrożone, a dialog społeczny kuleje. Państwo nie wywiązuje się z roli wzorca pracodawcy. Pod tym względem Adrian Zandberg ma rację. Dziś praca dla państwa się nie opłaca, bo więcej można zarobić w sektorze prywatnym. Całe te przemówienie było wypunktowaniem niedoskonałości PiS. Zandberg pokazał jak trudnym przeciwnikiem dla PiS będzie Lewica - dodał.

Wycofany projekt

Tomasz Walczak i Zuzanna Dąbrowska wypowiedzieli się też o decyzji PiS ws. 30-krotności składek na ZUS, z którego to pomysłu partia zdecydowała się wycofać. - Ten pomysł od początku był bezsensowny. Byłoby to ogromne zobowiązanie państwa wobec najbogatszych. PiS obawia się reakcji klasy średniej i elit finansowych, stąd próbuje kluczyć podatkami pośrednimi. Tutaj dobrym rozwiązaniem są podatki progresywne - uważa publicysta.

<<CZYTAJ TAKŻE>> PiS wycofuje się z limitu 30-krotności składek na ZUS. Politycy komentują

Zuzanna Dąbrowska zwróciła zaś uwagę na lojalność względem koalicjantów. - PiS chciało sobie otwierać frontu z Jarosławem Gowinem, NSZZ "Solidarność" i prezydentem Dudą. Bez Jarosława Gowin nie będzie miał większości. Ten pomysł zwyczajnie się nie opłacał - dodała dziennikarka. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Maciej Pieczyński

Data emisji: 19.11.2019

Godzina: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Anusz: premier stanął po stronie rodziny i tradycyjnych wartości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:44
- Premier Mateusz Morawiecki bardzo jasno wszedł w dyskusję, jaka przetacza się przez zachodnią Europę, dyskusję dotyczącą wychowania - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. - Rząd będzie się przeciwstawiał eksperymentom dotyczącym wychowania dzieci - dodał. Exposé premiera komentowali także prof. Henryk Domański, prof. Kazimierz Kik oraz prof. Jacek Zaleśny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: rodzina jest wartością arcypolską

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 13:14
- Nie będzie wojny kulturowej, a jeśli znajdą się tacy, którzy ją wywołają, to ją wygramy, wygra ją rodzina, która jest wartością arcypolską – powiedział w exposé premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: wolność, zaufanie i rodzina służą ciągłości narodu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 14:50
- Ideały polskie: wolność, zaufanie i rodzina, to fundament konstrukcji, która ma służyć ciągłości polskiego narodu i polskiego państwa - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sejmowej debacie nad expose premiera Mateusza Morawieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Tomasz Żukowski: exposé premiera to całościowy plan, zawiera wszystkie elementy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 16:24
- Krążyły takie wieści, że to będzie deklaracja ciepłej wody w kranie. Okazało się, że to całościowa propozycja, która zawiera elementy spraw społeczno-gospodarczych, jak też kwestie wiążące się z tożsamością, wartościami, rodziną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Cywiński: usłyszeliśmy najlepsze exposé premiera od trzech dekad

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 17:13
- Premier Mateusz Morawiecki zaproponował Europie powrót do korzeni i koniec z równymi i równiejszymi, czego nasz kraj doświadczał w ostatnich latach. Polska egzekwuje traktowanie nas we wspólnocie europejskiej po partnersku. To było najlepsze exposé premiera od trzydziestu lat - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". 
rozwiń zwiń