Tomasz Żółciak: kara wobec Jana Śpiewaka niewspółmierna do winy

2019-12-16, 19:30

Tomasz Żółciak: kara wobec Jana Śpiewaka niewspółmierna do winy
Jan Śpiewak. Foto: facebook

- Jan Śpiewak stał się poręcznym narzędziem dla Prawa i Sprawiedliwości w momencie kiedy potrzebuje kolejnych argumentów by zwalczać sędziów, nie zdziwię się więc że prezydent ułaskawi aktywistę - mówił w PR24 Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był też Aleksander Wierzejski z Radia Wnet i TV Republika.

Posłuchaj

Tomasz Żółciak i Aleksander Wierzejski o wyroku wobec Jana Śpiewaka (Temat Dnia)
+
Dodaj do playlisty

Za bulwersujący uznał prezydent Andrzej Duda wyrok, jaki zapadł w sprawie Jana Śpiewaka. Aktywista zapowiedział, że złoży wniosek do prezydenta o ułaskawienie. Andrzej Duda zapewnił, że sprawę dokładnie zbada, jeśli taki wniosek wpłynie.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał aktywistę za winnego w procesie o zniesławienie, który wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska, córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd uznał za pomówienie wypowiedzi Jana Śpiewaka dotyczące sposobu, w jaki wykonywała ona funkcję kuratora oraz jej roli w aferze reprywatyzacyjnej. Sąd wymierzył działaczowi karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych i nawiązkę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Powiązany Artykuł

pap andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: jeżeli otrzymam wniosek Śpiewaka, wnikliwie zbadamy sprawę

Konsekwencje ułaskawienia

Tomasz Żółciak mówił w PR24, że Jan Śpiewak musi odpowiedzieć sobie teraz na dwa pytania. Po pierwsze,czy na pewno chce zostać ułaskawiony przez głowę państwa, a po drugie czy w związku z tym jest skłonny przyjąć to ewentualne ułaskawienie z całym dobrodziejstwem tego politycznego inwentarza.

- Nie dziwię się, że został pociągnięty do odpowiedzialności, choć kwota jaką zasądzono, wydaje mi się niewspółmierna do szkodliwości czynu. Gdyby Jan Śpiewak inaczej formułował słowa, bo to nie pierwszy proces o pomówienie który ma, wyrok może byłby inny. Wątpliwości budzi to, że Jan Śpiewak wcześniej nie mógł liczyć na wsparcie jednej czy drugiej strony politycznej - mówił.

Dodał, że docenić trzeba dorobek Jana Śpiewaka i jego aktywność społeczną w nagłaśnianiu dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Warto pamiętać też, że podejmuje on ryzyko wizerunkowe, a mianowicie takie, że jest wmanewrowany w polityczny kontekst sprawy.

"Wyrok niesprawiedliwy"

Powiązany Artykuł

east news michał dworczyk jan śpiewak 1200.jpg
Wyrok ws. Jana Śpiewaka. Szef KPRM liczy na jego ułaskawienie

Aleksander Wierzejski dodał, że polskie sądy wydały mnóstwo „sprawiedliwych” wyroków w równym stopniu jak ten wobec Jana Śpiewaka. Podkreślił, że na pewno jest on członkiem elity w tym sensie, że ma ambicje polityczne, startował przecież na prezydenta Warszawy i nie szukał przy tym poparcia u polityków partii rządzącej czy opozycyjnej, ale szedł własna drogą.

- Jest pytanie czy prezydent powinien go ułaskawiać w trakcie kampanii wyborczej. Ja myślę, że trzeba abstrahować od kampanii wyborczej bo rzecz dotyczy procesu uzdrawiania polskich sądów - mówił gość PR24.

Zaznaczył, że polskie sądy zareagowały za ostro wymierzając Janowi Śpiewakowi tak wysoką karę pieniężną. Wyrok, zdaniem  gościa PR24 jest rażąco niesprawiedliwy, w związku z czym prezydent ma pełne prawo ten wyrok anulować.

***

Audycja: "Temat Dnia"
Prowadzący: Joanna Miziołek
Goście: Tomasz Żółciak i Aleksander Wierzejski
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 18.06

 PR24/jj


Polecane

Wróć do strony głównej