"Narzędzie zemsty pewnego środowiska". Karnkowski o projekcie senackim ws. KRS
- Projekt senacki o KRS jest radykalny, zły, niekonstytucyjny. To narzędzie zemsty pewnego środowiska dokonywanej rękami polityków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Zdaniem Wojciecha Przybylskiego (Res Publica Nova), "Polska jest w tej chwili wplątana w wewnętrzne zamieszanie, gdzie nie ma zgody co do interpretacji wyroków".
2020-01-21, 19:22
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Kaleta: projekt opozycji ws. zmian w KRS zakłada siłowe usunięcie sędziów
Senatorowie Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i PSL przedstawili założenia projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada wygaszenie mandatów obecnie urzędujących sędziowskich członków KRS i zastąpienie ich nowym składem Rady.
Zgodnie z projektem nowelizacji zniesiona zostanie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i wygaszony zostanie stosunek służbowy jej sędziów. Wszczęte i niezakończone sprawy należące do właściwości Izby Dyscyplinarnej SN będą prowadzone przez Izbę Karną lub Izbę Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
"Działanie stricte polityczne"
Krzysztof Karnkowski podkreślił, że "przeciwnicy reformy sądownictwa chcą przedstawić protesty środowisk sędziowskich wyłącznie jako sprawę czysto zawodową". - Z kolei zwolennicy reformy sądownictwa uważają, że jest to działanie stricte polityczne. Protest, w którym bierze udział sędzia jest polityczny. W momencie, gdy na jednej demonstracji spotykają się i sędzia i podsądny, to jest to sytuacja ryzykowna - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Izba Dyscyplinarna SN zapyta KRS o wybór rzecznika dyscyplinarnego sędziów
- Dopuszczanie polityków do protestów środowisk sędziowskich nie jest korzystne wizerunkowo dla samych sędziów, zwłaszcza jeśli są to politycy, których czekają spotkania z sądami. (...) Jestem pełen podziwu dla prof. Zaradkiewicza, który działając samodzielnie robi to, co nie udało się rządowi. Nie wiem, czy to nie on będzie tym największym reformatorem wymiaru sprawiedliwości - stwierdził publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".
REKLAMA
Wewnętrzne zamieszanie Polski
Wojciech Przybylski (Res Publica Nova) zwrócił uwagę, że "sędziowie mają prerogatywy, żeby proponować różne rozwiązania prawne". - To jest całkowicie normalne - podkreślił. - Polska jest w tej chwili wplątana w takie wewnętrzne zamieszanie, że poza samym sposobem prawniczego odkręcenia, uchwalenia ustaw, przygotowania systemu, nie mamy podstawowej zgody co do interpretacji ws. tego co się na przykład stało na sali sądowej i co jest wyrokiem - mówił gość Polskiego Radia 24.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Debata Dnia"
Prowadzący: Adrian Stankowski
Goście: Krzysztof Karnkowski, Wojciech Przybylski
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 18.08
PR24/PAP/pb
REKLAMA
REKLAMA