X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tadeusz Płużański: Jarosław Gowin nie jest charyzmatycznym liderem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:10
- Będzie to wyglądało pozornie na trwające porozumienie polityczne, natomiast ja myślę, że takiego buntu i doprowadzenia do kryzysu politycznego, konstytucyjnego niektórzy Jarosławowi Gowinowi nie wybaczą - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, dziennikarz TVP. Gościem "Debaty dnia" był także publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" Michał Wróblewski.
Audio
  • Publicyści o porozumieniu między Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem ("Debata dnia" / PR24)
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
Jarosław Gowin Porozumienie PAP-1200.jpg
"Rozwiązanie zgodne z konstytucją". Tomasz Sakiewicz o przełożeniu wyborów prezydenckich

W środę Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin doszli do porozumienia w sprawie wyborów prezydenckich. Wcześniej koalicjant PiS-u w Zjednoczonej Prawicy deklarował, że nie poprze ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Po długich negocjacjach ustalono, że głosowanie w niedzielę 10 maja się nie odbędzie, w związku z czym należy podejrzewać, że Sąd Najwyższy uzna wybory za nieważne. Wówczas zostaną one rozpisane na nowo w konstytucyjnym terminie nieprzekraczającym 60 dni.

Sytuację polityczną po tych wydarzeniach komentowali w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski i Tadeusz Płużański.

"Znaleźć rozwiązanie, które nie wzbudzi wątpliwości prawnych"

Michał Wróblewski z "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdził, że politycy obozu rządzącego - zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Jarosław Gowin - zorientowali się, że "doszli do ściany". Wybory 10 maja stały się całkowicie nierealne, a ponadto mogłyby oznaczać bardzo słaby mandat prezydenta.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Mazowiecki radny PiS: opozycja nawoływała do złamania konstytucji

- Sądzę, że Jarosław Gowin, ale też Mateusz Morawiecki i jego otoczenie, przekonali lidera Zjednoczonej Prawicy, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie, które nie oznaczałoby wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, którego domagała się opozycja, ale które odsunie te wybory o kilka miesięcy, a które nie będzie stwarzało większych wątpliwości prawnych, a wierzę, że nie będzie stwarzało żadnych wątpliwości prawnych - mówił dziennikarz.

Michał Wróblewski zwrócił w "Debacie dnia" uwagę także na to, że teraz konieczne będzie ponowne odbudowanie relacji w Zjednoczonej Prawicy, a także w samym Porozumieniu Jarosława Gowina, gdzie także doszło do pewnego rozłamu.

Jarosław Gowin "grabarzem" Zjednoczonej Prawicy?

tarczyński 1200.jpg
Dominik Tarczyński: Jarosław Kaczyński jest arcymistrzem polityki

Tadeusz Płużański z TVP mówił z kolei o bliskości Jarosława Gowina do środowiska politycznego pozostającego dziś w opozycji. Dziennikarz przypomniał, że Gowin był ministrem w rządzie PO-PSL i stwierdził, że nadal "środowiskowo jest mu blisko do PO".

- Wydaje mi się, że Jarosław Gowin niewiele ugrał. Trudno jest rozpoznać o co właściwie grał. Jeśli bierzemy pod uwagę w tych politycznych rachunkach poparcie dla konkretnych ugrupowań, to poparcie Porozumienia jest znikome w porównaniu z poparciem Prawa i Sprawiedliwości - mówił Tadeusz Płużański.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wiceszef klubu PiS: projekt noweli ws. wyborów korespondencyjnych niebawem w Sejmie

Podkreślił, że Gowin "nie jest charyzmatycznym liderem", na co wskazywać miał fakt, że większość posłów jego własnej partii chciało ws. wyborów korespondencyjnych głosować przeciwko swojemu prezesowi.

- Obawiam się, że Jarosław Gowin, mimo tych pojednawczych dzisiaj gestów, w dłuższej perspektywie będzie "grabarzem" pomysłu Zjednoczonej Prawicy. Będzie to wyglądało pozornie na trwające porozumienie polityczne, natomiast ja myślę, że takiego buntu i doprowadzenia do kryzysu politycznego, konstytucyjnego - najpoważniejszego kryzysu w Polsce od dłuższego czasu - niektórzy Jarosławowi Gowinowi nie wybaczą - podkreślił Tadeusz Płużański.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Goście: Michał Wróblewski ("Dziennik Gazeta Prawna"), Tadeusz Płużański (TVP)
Data emisji: 08.05.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zagrał va banque". Dr Sergiusz Trzeciak o działaniach politycznych Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:38
- W polityce małżeństwa zawiera się najczęściej z rozsądku, nie z miłości. Dlatego nigdy nie należy mówić nigdy i nawet najbardziej egzotyczna koalicja wydaje się możliwa - powiedział dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. komunikacji strategicznej o ewentualnych scenariuszach stojących przed Jarosławem Gowinem i jego partią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Celowy, świadomy i antypaństwowy sabotaż". Jan Pietrzak krytykuje działania Senatu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 15:06
- Niestety w Senacie w większości znajdują się ludzie, którzy bardziej chcą Polsce szkodzić niż pomagać. Nic pozytywnego do tej pory nie zrobili. Każdą okazję wykorzystują do przeszkadzania - powiedział Jan Pietrzak, odnosząc się do prac izby wyższej parlamentu nad ustawą dotyczącą głosowania korespondencyjnego. - W sensie moralnym i politycznym to działania niegodne - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: gdyby kandydatka PO miała lepsze sondaże, opozycja chciałaby wyborów w maju

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:24
- Cała narracja, że wybory nie powinny się odbywać w maju, byłaby zupełnie inna, gdyby to kandydatka opozycji była w sondażach nieco wyżej. Wtedy byśmy pewnie słyszeli, że wybory oczywiście są konieczne w maju - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń