Paszporty covidowe coraz bliżej. Biskupski: jesteśmy na wojnie, daleko nam jeszcze do zwycięstwa
- To nie jest tylko kwestia zdrowego rozsądku, ale dobra ludzi i państw. Na szali są położone wolności obywatelskie i ludzkie życie. Te wolności są ograniczane, ale niejednokrotnie decydujemy się na to ze względu na wyższe racje - powiedział w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski ("Super Express"). Gościem był również Jacek Łęski ("TVP Info").
2021-04-29, 19:09
Parlament Europejski poparł wydawanie tak zwanych paszportów szczepionkowych. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy. Dokument, który może być wystawiony w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji, ma ułatwić poruszanie się po UE.
Powiązany Artykuł
Parlament Europejski dał zielone światło ws. paszportów covidowych. Ćosić: wybrano mniejsze zło
Zdaniem Jacka Łęskiego nie należy się dziwić, że zostanie wprowadzony zapis dotyczący szczepień. - To nie jest nowość w podróżach międzynarodowych. Przez wiele lat obowiązywała tzw. żółta książeczka, czyli świadectwo szczepień na żółtą febrę. Bez szczepienia nie można było się dostać na terytorium niektórych państw Ameryki Południowej i Afryki, gdzie ta choroba występowała. Nowością nie jest też system obowiązkowych szczepień w przypadku innych chorób niż COVID-19. Należy do tej sytuacji podchodzić rozsądnie, nadmierne reakcje są przesadzone. Pozostaje jeszcze kwestia stosownych przepisów i zabezpieczenia danych, które wejdą do obiegu. To, że osoby zaszczepione będą traktowane w reżimie sanitarnym inaczej niż osoby niezaszczepione, jest wymogiem zdrowego rozsądku - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Natomiast Hubert Biskupski zwrócił uwagę, że zielone światło PE ws. paszportów covidowych dotyczy chęci uwolnienia podróżnych z kwarantanny. - Jesteśmy na wojnie, daleko nam jeszcze do zwycięstwa. Nie ulega wątpliwości, że indyjska mutacja wirusa będzie docierała do wysoko rozwiniętych krajów Europy i Ameryki Północnej. Musimy zdecydować się na rozwiązania ekstraordynaryjne, skoro nie wprowadziliśmy obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział publicysta. - To nie jest tylko kwestia zdrowego rozsądku, ale dobra ludzi i państw. Na szali są położone wolności obywatelskie i ludzkie życie. Wolności są ograniczane, ale wielokrotnie decydujemy się na to ze względu na wyższe racje - dodał Biskupski.
REKLAMA
Posłuchaj
Rezolucja PE została przyjęta 540 głosami za, przy 119 głosach przeciw i 31 wstrzymujących się. Dla Rady UE jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE. Porozumienie w tej sprawie ma być zawarte jeszcze przed letnim sezonem turystycznym.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Debata dnia"
REKLAMA
Prowadził: Adrian Stankowski
Goście: Hubert Biskupski ("Super Express") Jacek Łęski ("TVP Info")
Data emisji: 29.04.2021
Godz. emisji: 18.07
REKLAMA
PR24/tj
REKLAMA