Podsumowanie 2021 roku. Karnowski o sporze Warszawa-Bruksela: UE jest jednocześnie graczem i sędzią

- Jeśli chodzi o spór z UE, to obraz jest bardzo ciężki, ponieważ niestety jest to silniejszy przeciwnik, który dysponuje pozycją sędziego. Jest stroną na boisku i ma sędziego z gwizdkiem, czyli Trybunał Sprawiedliwości UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci". Gośćmi audycji byli również Hubert Biskupski (zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu") oraz Piotr Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy").

2022-01-01, 00:10

Podsumowanie 2021 roku. Karnowski o sporze Warszawa-Bruksela: UE jest jednocześnie graczem i sędzią
Lisicki: argumenty merytoryczne w relacjach z UE są po stronie polskiej . Foto: nitpicker/ Shutterstock

Goście PR24 podsumowali wydarzenia mijającego roku. Według prowadzącego trzema najważniejszymi wydarzeniami, które będą mieć też konsekwencje na nadchodzące lata, były: spór między Komisją Europejską a polskim rządem, zmiany w opozycji, czyli powrót Donalda Tuska do Platformy Obywatelskiej i uchwalenie Polskiego Ładu

Jacek Karnowski podkreślił, że tych wydarzeń jest więcej. Przypomniał, że również na polskim gruncie mamy zderzenie z Białorusią. - Jest to kwestia międzynarodowa, ale miała bardzo silne odbicie krajowe - powiedział. Dodał, że "możemy mówić też o drżeniu koalicji rządowej". - Wisiało nad nami to, czy ten rząd w ogóle przetrwa - podsumował redaktor naczelny tygodnika "Sieci"

- Jeśli chodzi o spór z UE, to obraz jest bardzo ciężki, ponieważ niestety jest to silniejszy przeciwnik, który dysponuje pozycją sędziego. Jest stroną na boisku i ma sędziego z gwizdkiem, czyli Trybunał Sprawiedliwości UE: instytucję, która ma być dla tych słabszych państw suwerenem. Wciąż stoimy nad tym pytaniem, co z tym zrobić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Karnowski.

Z kolei Hubert Biskupski stwierdził, że oprócz kryzysu na wschodniej granicy dołożyłby jeszcze kwestię dekompozycji obozu władzy oraz dużą inflację i kryzys gospodarczy, który pojawia się nam nad horyzontem. - To są rzeczy, które będą miały wpływ na naszą politykę w 2022 roku - podkreślił. 

REKLAMA

Jeśli chodzi o konflikt z TSUE, powiedział, że ten spór toczy się już od wielu lat. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy on przybrał na sile - zauważył.  Dodał, że "patrząc na wywiady Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy, w których obaj liderzy Zjednoczonej Prawicy zgodnie krytycznie ocenili tzw. reformę sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że właśnie ten spór to pochodna tej reformy sprawiedliwości". - Nie widzę tutaj dobrego rozwiązania - dodał. 

Z kolei Piotr Lisicki podkreślił, że w tym roku dominowała jeszcze kwestia walki z pandemią. Stwierdził, że jest to "wydarzenie nie tylko medyczne, ale polityczne". Postawił również pytanie, czy strategia rządowa, która została przyjęta, jest udana, czy też nie. 

Jeśli chodzi o kwestie europejskie, ocenił, że polski rząd popełnił bardzo poważny błąd w listopadzie i grudniu 2020 roku (podczas negocjacji dot. unijnego budżetu), który rzutował na nasze relacje z UE. Dodał jednak, że "argumenty merytoryczne w relacjach z UE są po stronie polskiej". 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Debata publicystów Polskiego Radia 24. Gośćmi Mirosława Skowrona byli: Hubert Biskupski (zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu", Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci") i Piotr Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do rzeczy") 51:42
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: Debata Publicystów

REKLAMA

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Hubert Biskupski (zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu"), Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci") i Piotr Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy")

Data emisji: 31.12.2021

Godzina: 23.06

REKLAMA

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej