Adam Glapiński szefem NBP. Mosoń: być albo nie być dla polskiej waluty

2022-05-12, 20:11

Adam Glapiński szefem NBP. Mosoń: być albo nie być dla polskiej waluty

- Własna waluta w przypadku takiego kraju jak Polska (...) pozwala na kreowanie polityki finansowej w dużo większym zakresie, niż w przypadku, gdyby o wszystkim decydowała Bruksela - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gościem "Debaty dnia" był również Marek Król ("Sieci").

Jest zgoda Sejmu na drugą kadencję prof. Adama Glapińskiego w roli szefa Narodowego Banku Polskiego. Za kandydaturą obecnego szefa NBP głosowało 234 posłów, przeciw było 223.

Jako pierwszy do tematu odniósł się Jerzy Mosoń, w którego ocenie wybór prezesa NBP miał ogromne znaczenie dla kursu polskiej polityki pieniężnej.   

- To nie była walka o to, kto będzie prezesem Narodowego Banku Polskiego, bo to jest pośrednia kwestia. To, co obserwowaliśmy w sprawie wyboru nowego/starego prezesa NBP, to była tak naprawdę batalia o to, czy Polska będzie miała własną walutę, czy wejdzie na ścieżkę przyjęcia euro - ocenił. 

Jak podkreślił publicysta z Fundacji Fibre, ostatnie dwa-trzy lata pokazały bardzo dobitnie, że "posiadanie własnej waluty jest korzystne ze względu na obronę przed wszelkimi rodzajami kryzysów". - Chodziło tak naprawdę o walkę o to, czy Polska wejdzie na drogę do euro, czy zostanie przy swojej walucie i będzie mogła mieć większe narzędzia obronne, jeśli chodzi o różnego rodzaju kryzysy - dodał.  

Również Marek Król z tygodnika "Sieci" wyraził przekonanie, że wybór szefa NBP był kluczowy również dla umocnienia złotego. 

- Celem zablokowania wyboru prof. Adama Glapińskiego była destabilizacja. Co by było, gdyby ta kandydatura nie przeszła? Trzeba byłoby szukać nowego kandydata, a złoty leciałby na łeb na szyję, bo jednak gwarantem jego stabilności i trzymania się w miarę rozsądnego kursu jest stabilność NBP - przypomniał. 

Prof. Adam Glapiński był jedynym kandydatem na prezesa banku centralnego. Kadencja prof. Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego upływa w czerwcu br. Prezydent Andrzej Duda w styczniu br. złożył w Sejmie wniosek o powołanie go na prezesa NBP na drugą kadencję. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Do wyboru przez Sejm potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Prezesem NBP można być przez dwie kadencje.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Publicyście o wyborze nowego prezesa NBP cz. 2 ("Debata dnia") 24:38
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Publicyście o wyborze nowego prezesa NBP cz. 1 ("Debata dnia") 23:20
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata Dnia" 

Prowadzi: Adrian Stankowski  

Goście:  Marek Król ("Sieci"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 18.06

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej