Solidarność europejska ws. uchodźców
Tematem spotkania szefów MSW w Luksemburgu jest przede wszystkim kryzys migracyjny. O problemie uchodźstwa mówili w Debacie Dnia Witold Repetowicz, publicysta, ekspert defence24.pl, Piotr Szumlewicz, publicysta Bez Dogmatu i Andrzej Jonas, redaktor naczelny Warsaw Voice.
2016-04-21, 14:38
Posłuchaj
Szefowie MSW państw unijnych w Luksemburgu mają rozmawiać o zaproponowanej przez Komisję Europejską reformie systemu azylowego. Pomysły te, które mają na celu rozłożenie między państwa Unii ciężarów związanych z napływem uchodźców, budzą obawy m.in. w Polsce. Postawa Polski zdaje się jednak zaburzać solidarność europejską.

– Unia Europejska w 2015 roku wydała 330 tys. pozytywnych wniosków odnośnie przyjęcia uchodźców. To mniej niż jedna dziesiąta procenta ludności UE. Polska przyjęła 680 osób – wynika z danych Eurostatu. Niemcy słusznie argumentują, że solidarność europejska polega na tym, że podział uchodźców powinien być w miarę równy – mówił Piotr Szumlewicz.
Zdaniem Witolda Repetowicza, to, że przyznano 330 tys. wniosków azylowych w krajach UE oznacza, że co najmniej 700 tys. imigrantów zamieszkuje w Europie nielegalnie.
– 90 proc. ludzi, którzy napływają do Europy, nie ucieka z powodu tego, że ich życie jest zagrożone. Wobec czego mamy być solidarni? Wobec tego, że Niemcy chcą w sposób neokolonialny eksploatować zasoby ludzkie stamtąd? Powinniśmy pomagać tym ludziom tam na miejscu – mówił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Andrzej Jonas nie zgodził się z opinią Repetowicza i utrzymywał, że ludzie uciekają z miejsc niebezpiecznych, ponieważ czują zagrożenie.
– Zjawisko usiłowania przeniesienia się ludzi z gorszego świata do lepszego jest tak stare jak rozwój cywilizacji, zwłaszcza wtedy, gdy w tym gorszym świecie zagrożone jest ich życie. Musimy jednak tak rozwiązać ten problem, by zachować bezpieczeństwo i kontrolę nad sytuacją. Należy przede wszystkim unikać chaosu. Europa może rozwiązać problem uchodźstwa metodami organizacyjnymi i finansowymi – wystarczy wola – doradzał gość Debaty Dnia.
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds/pj
REKLAMA
REKLAMA