more_horiz

"Ofensywa dyplomatyczna przynosi rezultaty". Dziennikarze o spotkaniach prezydenta i premiera z europejskimi przywódcami

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 19:18
- Ofensywa dyplomatyczna, którą rozpoczęła Polska kilkanaście dni temu, okazuje się bardzo wielkim sukcesem, ponieważ to z naszej inicjatywy polski premier spotyka się z przywódcami większości krajów europejskich i to jest rzecz bardzo ważna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek (Radio Gdańsk). Gościem audycji był także Hubert Biskupski (Super Express).
Jarosław Popek: ofensywa dyplomatyczna przynosi rezultaty
Jarosław Popek: ofensywa dyplomatyczna przynosi rezultatyFoto: Twitter.com/@BBN_PL

W czwartek na europejskiej arenie dyplomatycznej miały miejsce istotne spotkania na najwyższym szczeblu - prezydent Andrzej Duda porozmawiał z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, natomiast premier Mateusz Morawiecki widział się w Berlinie z odchodzącą z urzędu kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także z desygnowanym jej następcą Olafem Scholzem. Przedmiotem spotkań był narastający kryzys migracyjny przy wschodniej granicy Unii Europejskiej. Rozmówcy polskich polityków zgodnie wyrazili wsparcie dla działań naszego kraju w walce z kryzysem.

Gość audycji Hubert Biskupski ocenił, że "te spotkania są konsekwencją tego co się dzieje na granicy Unii Europejskiej". - Udało nam się zrobić to, do czego namawiali nas już wcześniej Amerykanie i co wydawało się logiczną konsekwencją działań prowadzonych przez Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę - powiedział.

Jak dodał, "wojna hybrydowa jest wymierzona nie tylko w Polskę, ale i w całą Unię Europejską i NATO". Redaktor "Super Expressu" wskazał także, że - w jego ocenie - bardzo ważne jest umiędzynarodowienie tego konfliktu i angażowanie państw, które mają większą siłę nacisku na Białoruś niż Polska - Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja. Zwrócił także uwagę na potrzebę mówienia jednym głosem w Unii Europejskiej i NATO, wskazywanie jednoznacznie kto jest agresorem i jakiego charakteru jest to agresja, a także że migranci są używani jako narzędzie w rękach Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina.

"Ofensywa dyplomatyczna przynosi rezultaty"

Jarosław Popek odniósł się z kolei do wyrazów solidarności jakie płyną z ust zagranicznych polityków do Polski. - Przede wszystkim musimy stwierdzić, że ta ofensywa dyplomatyczna, którą rozpoczęła Polska kilkanaście dni temu, okazuje się bardzo wielkim sukcesem, ponieważ to z naszej inicjatywy polski premier spotyka się z przywódcami większości krajów europejskich i to jest rzecz bardzo ważna - powiedział gość audycji. Jak wskazał, działania te "wytrącają z rąk opozycji argument, że nikt w Europie nie chce z Polską rozmawiać".

Posłuchaj
46:50 PR24_mp3 2021_11_25-18-06-18.mp3 Jarosław Popek i Hubert Biskupski o działaniach dyplomatycznych Polski ("Debata dnia"/Polskie Radio 24) 

Nawiązał także do czwartkowej rozmowy Angeli Merkel i Mateusza Morawieckiego oraz stanowiska Niemiec w sprawie kryzysu migracyjnego. - Na konferencji premiera Polski i kanclerz Niemiec zobaczyłem, że Angela Merkel trochę się tłumaczy z tego, że rozmawiała z Aleksandrem Łukaszenką i Władimirem Putinem, bo tak naprawdę z tego nic nie wynikło - ocenił. Tłumacząc powiedział, że wskazuje na to fakt, że Władimir Putin odmówił jakichkolwiek rozmów dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i "odesłał" Angelę Merkel do Unii Europejskiej. Ponadto, Aleksander Łukaszenka uznał rozmowę z kanclerz Niemiec jako swój sukces, co według wielu ekspertów zostało uznane za wielki błąd niemieckiej polityk.

Jarosław Popek dodał, że obecne działania polityczne Polski sprawiają, że nasz kraj "staje się bardzo ważnym graczem". - Bo okazuje się, że Polska nie broni tylko i wyłącznie swoich granic, ale też granic Unii Europejskiej - podkreślił. Powiedział również, że "mieszkańcy chcą, żeby Polska dbała o swoje granice i to jest ważne". - Ja się bardzo cieszę, że ta ofensywa dyplomatyczna przynosi rezultaty - podkreślił.

Zobacz także: Sławomir Skwarek w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Adrian Stankowski

Gość: Jarosław Popek (Radio Gdańsk), Hubert Biskupski (Super Express)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina: 18:06

ng

Zobacz także

Zobacz także