Ukraina-UE. Lipski: decyzja o szczególnym znaczeniu w momencie trwającej wojny
- To jest przede wszystkim przełomowe i symboliczne znaczenie w stosunku do państwa walczącego o swoją niepodległość, czyli dla Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"). Gościem "Debaty dnia" był także Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
2022-06-23, 19:43
Europosłowie zaznaczyli, że na taki sam status zasługuje po spełnieniu dodatkowych warunków również Gruzja. Rezolucja w tej sprawie uzyskała miażdżącą większość głosów, poparły ją wszystkie większe grupy polityczne - zarówno lewicowe, jak i konserwatywne.
Kwestia Mołdawii
Jako pierwszy do tematu odniósł się Jędrzej Lipski. - Jeżeli rzeczywiście dojdzie do przyznania Ukrainie statusu państwa oczekującego na przyjęcie do Unii Europejskiej, to jest to duży przełom. Zdecydowanym przełomem byłoby, gdyby również Mołdawia i Gruzja otrzymały taki sam status. Stałyby się de facto państwami wkraczającymi na drogę rozmów akcesyjnych do UE - ocenił.
Jak zaznaczył, taka decyzja PE to ukoronowanie Ukrainy za to, że walczy nie tylko o swoją niepodległość. - Walczy również o status quo obecnej Europy Zachodniej - dodał.
REKLAMA
Z kolei Tomasz Pietryga stwierdził, że tak naprawdę to, czy Ukraina ma realną szansę na członkostwo we wspólnocie unijnej, zależy przede wszystkim od obecnego zaangażowania Europy w pomocy w walce z rosyjskim najeźdźcą.
- Europa musi maksymalnie wspierać Ukrainę wojskowo i militarnie. Jeżeli nie zostanie to zrealizowane, to członkostwo (Ukrainy w UE - red.) pozostanie pustą deklaracją. Jeżeli Ukraina militarnie sobie nie poradzi, to nie będzie wolnej Ukrainy w Unii Europejskiej - stwierdził.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: Debata poranka
Prowadził: Adrian Stankowski
Goście: Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni")
Data emisji: 23.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
kmp
REKLAMA