more_horiz

Potocki: wbrew pozorom rola Elżbiety II była nie tylko symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 19:05
- Można się pokusić o stwierdzenie, że mimo iż powszechna opinia głosi, że jej urząd był czysto symboliczny to jednak, jak widać nie do końca tak jest - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki (tygodnik "Sieci"). Gościem "Debaty dnia" był także Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).
Królowa zmarła w wieku 96 lat
Królowa zmarła w wieku 96 latFoto: PAP/EPA/Teresa Suarez

W wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II - przekazał Pałac Buckingham. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Tron objęła w 1952 roku. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki. Po śmierci Elżbiety II nowym królem został jej syn Karol.

Andrzej Rafał Potocki przypomniał, że królowa objęła tron w 1953 roku. - Także cała druga połowa XX wieku i ponad 20 lat XXI wieku to jest epoka elżbietańska. Najdłużej panował, bodajże po królowej Wiktorii - dodał. To, co rzuca się przede wszystkim w oczy w dynastii brytyjskiej to zamiłowanie do tradycji.

- Rola królowej w rządzeniu (...) była bardzo ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy. Zgodnie z obyczajem wygłaszała mowę tronową z okazji rozpoczęcia corocznej sesji parlamentu, miała obowiązek podpisywania wszystkich ustaw parlamentarnych, (...) królowa była również najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych. Można się pokusić o stwierdzenie, że mimo iż powszechna opinia głosi, że jej urząd był czysto symboliczny to jednak, jak widać nie do końca tak jest - zaznaczył. 

Jerzy Mosoń przyznał, że panowanie Elżbiety II było bardzo długie. - Była ona świadkiem licznych perturbacji i zmierzchu Wielkiej Brytanii - dodał. - Była głową także 33 innych państw. Wiele państwa w ramach działań wyzwoleńczych oderwały się od Wielkiej Brytanii i ona była tego wszystkiego świadkiem - przypomniał gość z Fundacji FIBRE.  

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
40:29 PR24_mp3 2022_09_08-18-06-28.mp3 Publicyści o rządach Elżbiety II ("Debata dnia")
 

***

Audycja: "Debata dnia"

Prowadzący: Adrian Stankowski 

Goście: Andrzej Rafał Potocki (Tygodnik "Sieci"), Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE)

Data emisji: 08.09.2022

Godzina: 18.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także