more_horiz

Polityczne trzęsienie ziemi na Wyspach? Kusznieruk: Truss zabrakło wsparcia od własnej partii

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 20:00
- Część osób pokazało, że nie jest zainteresowanych wspieraniem jej polityki, ponieważ pani premier nie wypracowała sobie pozycji w samej partii, która jest jej bezpośrednim zapleczem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kusznieruk (trybuna.info). Gościem "Debaty dnia" była również Anna Sarzyńska (TVP). 
Od wielu dni Liz Truss zmagała się z buntem we własnej partii
Od wielu dni Liz Truss zmagała się z buntem we własnej partiiFoto: Twitter.com/trussliz

Brytyjska premier zapowiedziała dymisję. Od wielu dni Liz Truss zmagała się z buntem we własnej partii. Szefową rządu została szóstego września i pełniła tę funkcję 45 dni. To najkrótsze sprawowanie władzy na tym stanowisku w historii Wielkiej Brytanii.

Anna Sarzyńska komentując wiadomość dnia przyznała, że Liz Truss przejdzie do historii jako ostatnia premier, której misję stworzenia rządu powierzyła Elżbieta II. Zdaje się, że z tego głównie zostanie zapamiętana. 

Zapytana o przesłanki jakim kierowała się premier, podając się do dymisji, powiedziała: "doszło do zamieszania na tle ekonomiczno-gospodarczym i pani premier utraciła poparcie przede wszystkim we własnej partii". - To jest bezpośrednim powodem tego, że podała się do dymisji, chociaż jeszcze wczoraj wyglądało na to, że będzie się bronić i będzie wprowadzać plan naprawczy - przypomniała. 

Zabrakło wsparcia?

Z kolei w ocenie Piotra Kusznieruka, główną powodem tej decyzji jest to, że Truss nie miała od samego początku "wyrazistego i twardego" swojego zaplecza politycznego. - Została wybrana na zasadzie niechęci do jednego z kandydatów, który miał bardzo duży, wewnętrzny negatywny elektorat - dodał.  

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
35:47 PR24_mp3 2022_10_20-18-08-18.mp3 Publicyści o dymisji premier Wielkiej Brytanii ("Debata dnia")

***

Audycja: Debata dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski 

Goście: Anna Sarzyńska (TVP), Piotr Kusznieruk (trybuna.info)

Data emisji: 20.10.2022

Godzina: 18.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także