more_horiz

Szczyt G20 na Bali. Publicyści PR24 komentują propozycję ukraińskiej formuły pokoju

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 19:20
Gośćmi "Debaty Dnia" w PR24 byli: Mateusz Wyrwich z "Niedzieli" oraz Piotr Kusznieruk z TrybunyInfo. Publicyści rozmawiali o szczycie G20 na wyspie Bali, gdzie rozmawiano między innymi o rosyjskiej agresji na Ukrainę, a prezydent tego kraju zaprezentował tam tzw. ukraińską formułę pokoju. Jakie ma ona znaczenie?
Szczyt G20 na Bali. Publicyści PR24 komentują propozycję ukraińskiej formuły pokoju
Szczyt G20 na Bali. Publicyści PR24 komentują propozycję ukraińskiej formuły pokojuFoto: Крыніца: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

W opinii Piotra Kusznieruka wszystko jest dobrze przemyślane, a chodzi o długofalową politykę związaną z izolacją Rosji, która jest państwem niebezpiecznym. Chiny i Indie z kolei zaczynają rozumieć, iż nie można pozostawiać Rosji "samodzielnie". - Kraje przekonują się, że należy wspierać Ukrainę i demokratyczną część świata, bo w przeciwnym razie dla wszystkich Rosja może mieć gotowy negatywny scenariusz, a kryzys gospodarczy może się pogłębiać - powiedział.

"Jasna formuła"

Z kolei Mateusz Wyrwich zauważył, iż mamy obecnie do czynienia z ogromnym niebezpieczeństwem gospodarczym, które może w istotny sposób wpływać na inne państwa świata i ich gospodarki. - Jestem jednak zdziwiony tym, że Rosja została zaproszona na G20, między innymi była to propozycja Indonezji, ale myślę, że Ławrow, który się tam pojawił, będzie uprawiał swoją propagandę, prezydent Ukrainy natomiast zaprezentował jasną i jednoznaczną formułę - wyjaśnił publicysta.

Prezydent Ukrainy przedstawił plan "ukraińskiej formuły pokoju" i propozycje rozwiązań, które mają go gwarantować. Wśród nich szef ukraińskiego państwa wymienił: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe, energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizację Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz światowego porządku, wycofanie rosyjskich wojsk i zakończenie działań bojowych, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji, podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.


Posłuchaj
51:01 PR24_mp3 2022_11_15-18-06-06.mp3 Szczyt G20 na Bali. Publicyści PR24 komentują propozycję ukraińskiej formuły pokoju ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka 

Gość: Mateusz Wyrwich ("Niedziela") oraz Piotr Kusznieruk (TrybunaInfo)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina: 18.06  

kor

Zobacz także

Zobacz także