more_horiz

"Debata dnia". Komentarz publicystów po wizycie Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 19:35
Jak poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk, Polska wyjaśniła część wątpliwości KE, które mają utorować drogę do odblokowania środków z KPO. O szczegółach wizyty ministra w Brukseli debatowali na antenie Polskiego Radia 24 publicyści - Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna") oraz Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni").
Szymon Szynkowski vel Sęk: Polska wyjaśniła część wątpliwości KE, które mają utorować drogę do odblokowania środków z KPO
Szymon Szynkowski vel Sęk: Polska wyjaśniła część wątpliwości KE, które mają utorować drogę do odblokowania środków z KPOFoto: Ivan Kacarov/ Shutterstock

- Polska wyjaśniła część wątpliwości Komisji Europejskiej, które mają utorować drogę do odblokowania Krajowego Planu Odbudowy, ale dialog cały czas jest prowadzony - powiedział w Brukseli minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk po rozmowach z wiceszefową Komisji Verą Jourovą oraz komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem. Szczegóły tej wizyty skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 publicyści - Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna") oraz Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni").

Szymon Szynkowski vel Sęk w Brukseli

- Nie można wprowadzać zmian legislacyjnych w państwie - które jest samodzielne, samorządne i niepodległe - na wniosek państw ościennych, bez względu na to, czy wiąże nas z tymi państwami jakaś umowa lub układ. Zwłaszcza, że nie istnieje coś takiego, jak nadrzędna konstytucja nad konstytucjami państw członkowskich Unii Europejskiej - skomentował Jędrzej Lipski.

Z kolei Jakub Majmurek przypomniał, że nie znamy dokładnej treści prowadzonych rozmów. - Przypomnijmy, że rząd PiS już wielokrotnie ogłaszał, że jest na drodze do porozumienia z Unią Europejską, a później okazywało się, że inaczej rozumiał swoje zobowiązania niż UE - powiedział, dodając, że on - jako obserwator - "jest zażenowany tym, że Polska już od dawna nie dostała unijnych pieniędzy".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
36:20 PR24_mp3 2022_11_18-18-06-21.mp3 Jakub Majmurek oraz Jędrzej Lipski o wizycie Szymona Szynkowskiego vel Sęką w Brukseli ("Debata dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"), Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni")

Data emisji: 18.11.2022 r.

Godzina emisji: 18.06

ng

Zobacz także

Zobacz także