more_horiz

Czy ustawa o Sądzie Najwyższym powinna zostać znowelizowana? Debata publicystów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 19:15
- Prezydent jasno zaakcentował, że w przypadku nowelizacji możemy mieć kwestię deliktu konstytucyjnego, To znacznie poważniejsza sprawa niż problem kompromisu czy jego braku. Nie może być tak, że jakiekolwiek działania w przestrzeni międzynarodowej są w jawnej sprzeczności z polską konstytucją - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, który dyskutował z Andrzejem Potockim (tygodnik "Sieci").
Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła, że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie
Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła, że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwieFoto: Shutterstock.com

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym został zdjęty z obrad Sejmu i prawdopodobnie posłowie zajmą się nim w styczniu. Poinformował o tym rzecznik PiS Rafał Bochenek niecałą godzinę przed planowaną dyskusją nad projektem, która miała odbyć się o godz. 17. Jak powiedział dziennikarzom w Sejmie, to reakcja na apel prezydenta Andrzeja Dudy, żeby rozważnie procedować ten projekt. Rzecznik PiS przyznał, że temat wymaga pogłębionej analizy i konsultacji. "Takie głosy płynęły także z innych środowisk politycznych" - mówił Rafał Bochenek. 

Posłuchaj
47:02 PR24 2022_12_15-18-06-19.mp3 Miłosz Lodowski i Andrzej Rafał Potocki (Polskie Radio 24 / Debata dnia)

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do parlamentarzystów o merytoryczną pracę nad projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Uchwalenie nowelizacji - jak zapewnia rząd - pozwoli na odblokowanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski. Przed południem prezydent Duda odniósł się do projektu nowelizacji na konferencji prasowej. Wezwał parlamentarzystów, aby spokojnie i konstruktywnie nad nim pracowali. Podkreślił, że fundusze z Krajowego Planu Odbudowy powinny zostać Polsce wypłacone. Jednocześnie zaznaczył, że równie ważne jest, aby zachować w Polsce porządek społeczny, ustrojowy i prawny.

Czytaj także:

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

Gość: Miłosz Lodowski i Andrzej Rafał Potocki

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także