more_horiz

Co z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 19:00
Prezydent Andrzej Duda odbył serię konsultacji ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Kwestię tę skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 publicyści: Piotr Kusznieruk (serwis Dziennik Trybuna) oraz Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni").
Co z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym?
Co z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym?Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

W piątek prezydent Andrzej Duda odbył konsultacje dotyczące projektu noweli ustawy o SN. Jak oświadczył wcześniej, nie współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował też o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne.

Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

- Działania prezydenta są dobre, ponieważ warto ten projekt dopracować - skomentował publicysta Piotr Kusznieruk. Jak dodał, projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym "był rozpracowywany w miejscach, gdzie nie można było uruchomić większej dyskusji".

- Pojawiło się kilka wątpliwości (...), trzeba je rozwiać. Mamy teraz okres świąteczny, a zaraz na początku stycznia będzie kolejne posiedzenie Sejmu. Ten czas po prostu trzeba wykorzystać na dobre procedowanie tej ustawy - podkreślił gość audycji.

Z kolei redaktor Jędrzej Lipski zinterpretował działania podejmowane przez prezydenta Andrzeja Dudę jako "zapowiedź konsultacji i poprawek". - Czytałem oświadczenie prezydenta i analizowałem propozycje ustawy. Są w tym rozbieżności. Na pewno warto to przedyskutować - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
47:58 PR24_mp3 2022_12_16-18-05-47 (1).mp3 Piotr Kusznieruk i Jędrzej Lipski o projekcie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym ("Debata dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Debata dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Piotr Kusznieruk (Dziennik Trybuna) i Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni")

Data emisji: 16.12.2022 r.

Godzina emisji: 18.06

ng//PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także