more_horiz

Po spotkaniu Biden-Zełenski. Marek Król: Amerykanie już dwukrotnie ratowali Europę przed zapaścią

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 20:33
- Amerykanie, za co należy ich pochwalić, wyciągają wnioski z przeszłości. Dwukrotnie już ratowali Europę przed totalną zapaścią, w czasie I i II wojny światowej. Wyciągnęli z tego wnioski, że po pierwsze, nie można ufać Niemcom - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, który dyskutował z Piotrem Kusznierukiem ("Trybuna").
Prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski. Waszyngton, USA 21.12.2022 r.
Prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski. Waszyngton, USA 21.12.2022 r. Foto: PAP/EPA/Ken Cedeno/Sipa USA/POOL

Podczas wizyty w Waszyngtonie w środę Zełenski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem, a następnie wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu. Najważniejszym efektem wizyty była decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów. W kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdą się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot.

Prezydent Ukrainy przybył do Polski w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem. Przywódcy Polski i Ukrainy spotkali się w pobliżu lotniska w Jasionce pod Rzeszowem, a ich rozmowa w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod ich przewodnictwem trwały dwie godziny.

Piotr Kusznieruk komentował spotkanie prezydentów. - Jeśli chodzi o dostarczanie uzbrojenia, najbardziej Ukraińcom pomagają Amerykanie. Ukraina jest w trudnej sytuacji - broń się kończy, trzeba uzupełniać zapasy, a przemysł jest w zapaści. Amerykanie, Polacy tego sprzętu dostarczyli najwięcej, są jeszcze Brytyjczycy. Rozumiem, że w tej kolejności prezydent Zełenski odwiedza te kraje - mówił gość audycji.

Posłuchaj
44:44 PR24 2022_12_22-18-06-26_debata.mp3 Marek Król i Piotr Kusznieruk o wizycie prezydenta Ukrainy w USA (Polskie Radio 24 / Debata Dnia)

Zobacz także:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że Ukraina otrzyma kolejną transzę wsparcia o wartości 1,85 miliarda dolarów. W Białym Domu zakończyło się spotkanie przywódców obu krajów.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Marek Król, Piotr Kusznieruk

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także