Nie będzie ograniczeń terytorialnych w sieci?

Komisja Europejska chce zniesienia geoblockingu, czyli ograniczeń terytorialnych w Internecie. Czy już niedługo odbiorcy usług on-line będą mogli oglądać filmy i słuchać muzyki bez względu na to, gdzie się znajdują? O tym w rozmowie z Piotrem Arakiem z „Polityki Insight”.

2016-12-10, 09:39

Nie będzie ograniczeń terytorialnych w sieci?
Serwisy oferujące filmy i muzykę bardzo często stosują blokady regionalne. Foto: fancycrave1 / pixabay

Posłuchaj

9.12.16 Panorama Europejska: Nie będzie ograniczeń terytorialnych w sieci?
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił w Panoramie Europejskiej Piotr Arak, geoblocking jest „dyskryminacją części konsumentów”. – W momencie, gdy wchodzimy np. na stronę internetową sklepu oferującego produkty klientowi niemieckiemu, jesteśmy niekiedy bez naszej zgody przekierowywani na inną witrynę. Tam cena danego artykułu może być wyższa niż w wybranym przez nas sklepie – wyjaśniał ekspert. – Z badań wynika, że geoblocking najczęściej dotyczy konsumentów z Europy Środkowo-Wschodniej – dodawał gość Polskiego Radia 24.

Piotr Arak zauważył przy tym, że największym problemem dla polskich konsumentów nie są kłopoty dotyczące zakupu usług cyfrowych, takich jak filmy, seriale czy muzyka. – Mieszkańcy naszego kraju w tym kontekście wskazują raczej na odzież czy kosmetyki – tłumaczył. – Dodatkowo, zmiany w unijnym prawie mają dotyczyć produktów, a nie usług. Będzie można kupić łatwiej płytę CD, ale nie oznacza to, że będziemy mogli korzystać za takie same pieniądze z usługi cyfrowej w innym kraju – podkreślał ekspert z „Polityki Insight”.

Więcej w całej rozmowie.

W II części Panoramy Europejskiej o liberalizacji unijnego rynku kolejowego. – To nieuniknione działanie, choć to już ostatni element uwspólnotowienia. Mówimy tu bowiem o wewnętrznych przewozach pasażerskich – wskazywał w Polskim Radiu 24 Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. – Rynek przewozów towarowych jest już w pełni zliberalizowany od 2007 roku; to zaowocowało powstaniem firm niezależnych od PKP. Dziś mają one 40 procent rynku – dodawał ekspert.

REKLAMA

Czy należy obawiać się liberalizacji przepisów dotyczących wewnątrzkrajowego rynku przewozów pasażerskich? O tym w całej rozmowie z Adrianem Furgalskim.

Gospodarzami Panoramy Europejskiej byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.

Polskie Radio 24/mp

Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

___________________

Data emisji: 9.12.16

Godzina emisji: 23.12


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej