"Mainstream" czyli "głównym nurtem"?

Wielu osobom wydaje się że polszczyzna jest zaśmiecana obcymi słowami, z których znaczna część nie ma nawet polskich odpowiedników. W audycji „Kultura nie całkiem osobista” gościła prof. Anna Nasiłowska. Snuła refleksję, czy czysta polszczyzna jest w ogóle możliwa i jak do niej dążyć.

2017-01-16, 16:11

"Mainstream" czyli "głównym nurtem"?
Dbałość o czystość języka polskiego to zadanie m.in. ludzi kultury i sztuki. n/z aktorka Anna Nehrebecka, która często bierze udział w publicznych czytaniach wierszy i prozy.Foto: MARIUSZ GACZYNSKI/EAST NEWS

Posłuchaj

15.01.2017 - Irytuje mnie wrzucanie obcych słów w tekstach gazetowych, ponieważ dziennikarz jest świadomym użytkownikiem języka i często przez użycie takich słów chce wyrazić jedynie swoją kompetencję. Inkrustuje tym samym swój tekst słowami, zapożyczonymi z innego języka – powiedziała Anna Nasiłowska.
+
Dodaj do playlisty

Anna Nasiłowska to osoba, dla której piękno języka polskiego jest sprawą bardzo istotną. Pisarka, poetka, krytyk literacki, autorka książki "Dyskont słów" podkreślała,  że jest to książka, która napisała się sama, ponieważ słowa niemal przyfruwały jej do głowy. – W pewnym momencie zdałam sobie sprawę z tego, że nie zawsze rozumiem to, co ludzie mówią do mnie, właściwie po polsku – przyznała Anna Nasiłowska. - Zaśmiecanie polszczyzny obcymi słowami jest często spowodowane chęcią dowartościowania pewnych przedmiotów zagraniczną nazwą.

Jak przyznała pisarka, zaczęło się to już na początku lat 90-tych, kiedy chcieliśmy szybciej dogonić zachód – powiedziała pisarka. - Obecnie polszczyzna jest pod wielką presją, która wiąże się z przemianami ustrojowymi, kulturą globalną czy zmianami technologicznymi w dziadzienie mediów – dodała.

- Do współczesnego języka podchodzę jako obserwator, na luzie i choć jestem z wykształcenia językoznawcą, to czułość na język jest wpisana w zawód polonisty.Chcę uwrażliwiać swoich czytelników, że jeśli będziemy zauważać obcość pewnych słów i reagować na nie, to może wiele zmienić. Będziemy dzięki temu lepiej rozumieć to, co do nas mówią – powiedziała Anna Nasiłowska.

W audycji pojawiły się również fragmenty słuchowisk wg prozy Melchiora Wańkowicza, z okazji 125. rocznicy urodzin pisarza oraz temat: graffiti a prawo. O prawnych aspektach sztuki tworzonej z założenia poza prawem, opowie dr Jakub Dąbrowski z Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

REKLAMA

Polskie Radio 24/kawa

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 15.01.16

REKLAMA

Godzina emisji: 23.15

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej