Jak literatura przedstawia motyw tanga
Jak przełożyć na język powieści smutek i gwałtowność rytmu, który zrodził się ponad 100 lat temu w spelunkach Buenos Aires? O powieściach, w których tango gra znaczącą rolę, opowiedzieli w Polskim Radiu 24 Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak, nauczyciele tego znanego na całym świecie tańca.
2017-02-06, 14:21
Posłuchaj
Tango to motyw, który powtarza się wielu publikacjach książkowych. Przykładem może być: ”Bogowie tanga” Caroliny de Robertis czy "Mężczyzna, który tańczył tango" Artura Perez-Reverte. To tytuły książek, których kolejne akapity niemal wybijają rytm 2/4, czyli wolny, wolny, szybki, szybki, wolny, szybki, szybki, wolny.
Jak podkreśliła Paulina Policzkiewicz-Woźniak, jeśli chodzi o pierwszy tytuł, to pomijając warstwę poetycką, w książce zawarta jest istotna część historii tego tańca.
- Tango w pierwotnej wersji było prostym tańcem. Jego szokująca nowość polegała na bliskości partnerów, która w tamtych czasach była kojarzona z lubieżnością i domami publicznymi – powiedział Jan Woźniak. – Tu chodziło jednak o coś więcej. To objęcie partnerów jest domknięciem wspólnej harmonii, która powstaje dzięki słuchaniu muzyki – dodał tancerz. Można to zrozumieć czytając tę książkę.
W drugiej części audycji, z okazji 30. rocznicy śmierci Papuszy, znalazły się najsłynniejsze wiersze cygańskiej poetki znalezione w archiwum Polskiego Radia.
REKLAMA
W cyklu o historii mody wraz z dr Moniką Małkowską, Magda Mikołajczuk opowiedziała o kapeluszach, muszkach i innych elementach garderoby, które kobiety podkradły mężczyznom.
Gospodarzem audycji był Magda Mikołajczuk.
Polskie Radio 24/kawa
Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 5.02.17
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA