more_horiz

Najsłynniejsze kreacje "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 08:59
W Sopocie zakończył się już 17 Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. W audycji Kultura nie całkiem osobista wspominaliśmy to wydarzenie m.in.: z aktorką Danutą Stenką i reżyserem Dariuszem Błaszczykiem.
Audio
  • 25.06.17 Wspomnienia z 17 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry
Mariusz Benoit i Danuta Stenka, realizacja słuchowiska Lilla Weneda
Mariusz Benoit i Danuta Stenka, realizacja słuchowiska "Lilla Weneda"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W tym roku w konkursie wzięło udział 26 realizacji radiowych oraz 13 telewizyjnych. Główne nagrody Grand Prix 17 zdobyły: słuchowisko „Lilla Weneda” Juliusza Słowackiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl „Posprzątane” Sarah Ruhl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

Nagrodę za najlepszą role żeńską w słuchowisku Polskiego Radia „Lilla Weneda” otrzymała Danuta Stenka, która wykreowała postać okrutnej królowej Gwinony. Zdaniem aktorki klimat sopockiego Festiwalu jest szczególny. - Przeplatanie się teatru radiowego i telewizyjnego w Sopocie powoduje, że nie ma tu takiego wielkiego ciśnienia, jak na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tu jest tak serdecznie i po przyjacielsku – przyznała aktorka i dodała, że należy do pokolenia, kiedy telewizja nie miała jeszcze tak bogatej propozycji programowej, w związku z tym od lat jest miłośniczką słuchowisk radiowych.

Jak podkreślił Dariusz Błaszczyk staram się, aby realizacje radiowe miały w sobie coś z filmu. - Starałem się, aby pomimo charakteru historycznego, opowieść ta była efektowana i dynamiczna. Panuje więc tam taki klimat zaczerpnięty z Gry o tron – dodał reżyser.

W związku z przypadającym 23 czerwca Dniem Ojca w audycji przedstawiono wybrane fragmenty słuchowisk, w których ciekawe i istotne były postacie ojca.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Polskie Radio 24/kawa

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________ 

Data emisji: 25.06.17

Godzina emisji: 22.10

 


Zobacz także

Zobacz także