Co zrobi Senat z prezydenckim wnioskiem referendalnym?
– Zakładam, że Senat przyjmie wniosek prezydenta. Jest to zbyt ważna sprawa, by któryś z senatorów zdecydował się na złamanie partyjnej dyscypliny – powiedziała Anna Sarzyńska z TVP. We wtorek o godz. 16 Senat zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie zmian w konstytucji. Jaką decyzje podejmą członkowie izby wyższej parlamentu w tej kwestii?
2018-07-22, 20:00
Posłuchaj
Projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum został złożony do Senatu w piątek. We wtorek odbędzie się debata w tej sprawie. Ma ją poprzedzić spotkanie senatorów PiS ze ścisłym kierownictwem partii. Anna Sarzyńska zwróciła uwagę, że prezydencki pomysł dotyczący przeprowadzenia referendum w dniach 10 i 11 listopada jest dużym problemem dla partii rządzącej.
– Przez wiele miesięcy strona rządowa negocjowała z prezydentem termin przeprowadzenia referendum. PiS od dawna mówiło, że połączenie referendum z obchodami stulecia niepodległości jest złym pomysłem. Za wszelką cenę politycy partii rządzacej chcieli tego uniknąć i namawiali Pałac Prezydencki do innych rozwiązań. Jednak Andrzej Duda postawił na swoim i chce, by referendum odbyło się w zaproponowanym przez niego terminie. Nieprzyjęcie wniosku przez Senat spowodowałoby sporą awanturę polityczną. Z drugiej strony jego zaakceptowanie wzmocni chwilowo prezydenta – dodała dziennikarka.
Zdaniem Tomasza Wróblewskiego z Warsaw Enterprise Institute Senat powinien wskazać prezydentowi, by ten przygotował własny projekt konstytucji. Po tym, jak opracowałby założenia nowej ustawy zasadniczej, miałoby dojść do referendum, w którym, Polacy wypowiedzieliby się czy chcą nowej konstytucji zaproponowanej przez prezydenta, czy wolą pozostać przy aktualnie obowiązującej.
– Prezydent, jak żadna inna osoba, posiada mandat, by to uczynić. Został wybrany w powszechnych wyborach i ma również odpowiednie narzędzia do zmobilizowania różnych środowisk, które wsparłyby go w stworzeniu projektu nowej konstytucji. Jednak patrząc bardziej realnie, Senat prawdopodobnie pójdzie po linii partyjnej i przyjmie wniosek prezydenta skazując go na nieudane referendum – podkreślił.
REKLAMA
Ponadto w audycji Anna Sarzyńska i Tomasz Wróblewski rozmawiali również o szczycie w Helsinkach, podczas którego doszło do spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Skomentowali także przejawy oporu środowisk opozycyjnych wobec reformy sądownictwa.
„Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.
Polskie Radio 24/db
---------------------------
REKLAMA
Data emisji: 22.07.2018
Godzina emisji: 18:06
REKLAMA