Wróżenie z faktów. Gilbert Keith Chesterton - apologeta chrześcijaństwa
- Gilbert Keith Chesterton był apologetą chrześcijaństwa. Potrafił też niepowtarzalnie dyskutować z angielskim dowcipem - powiedział w Polskim Radiu 24 Lech Jęczmyk, eseista.
2019-05-26, 19:48
Posłuchaj
Gilbert Keith Chesterton - wybitny angielski pisarz z typowym dla siebie błyskotliwym humorem, czasem nabierającym cech humoru czarnego, opisywał przejawy współczesnego sposobu myślenia, wykazując, że są to w istocie przejawy bezmyślności. To nie moralność czy polityka są dzisiaj w stanie upadku - twierdzi Chesterton - lecz rozum. Nasza cywilizacja, jeśli ma przetrwać, musi na nowo odkryć sztukę jasnego, spójnego rozumowania.
W młodości przejawiał postawę agnostyczną; z czasem zmienił poglądy i włączył się w nurt odnowy duchowej Kościoła anglikańskiego. W 1922 r. przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm. Swoją drogę do poznania wiary opisał w monumentalnym dziele "Ortodoksja". Pod wpływem katolickiej nauki społecznej stworzył wraz z Hilairem Bellokiem teorię tzw. dystrybucjonizmu, odrzucającą zarówno kapitalizm, jak i socjalizm, głoszącą potrzebę budowy społeczeństwa opartego na upowszechnieniu drobnej własności. Był sympatykiem Polski (którą odwiedził w 1927 roku ), co przyczyniło się do jego popularności w dwudziestoleciu międzywojennym.
Lech Jęczmyk zaznaczył, że "Gilbert Keith Chesterton pokochał nasz kraj, ponieważ - według niego - wszyscy, którzy pluli na Polskę byli marni i zajadli". - Gdy przyjechał on do naszego kraju to przywitał go sam Bolesław Wieniawa-Długoszowski i wygłosił przemówienie, w którym przedstawił Anglika, jako wybitnego kawalerzystę walczącego literaturą i poezją - zauważył gość PR24.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Audycję prowadził Filip Memches.
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
Data emisji: 26.05.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA