Elżbieta Kruk (PiS) o repolonizacji mediów: czy naprawdę rząd polski mają kontrolować Niemcy?

Ministerstwo Kultury pracuje nad projektem ustawy w sprawie repolonizacji mediów. – Chcielibyśmy, by nasz rynek wyglądał tak, jak w państwach Europy Zachodniej, gdzie obecność kapitału zagranicznego jest śladowa – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Elżbieta Kruk, posłanka PiS.

2017-03-22, 09:15

Elżbieta Kruk (PiS) o repolonizacji mediów: czy naprawdę rząd polski mają kontrolować Niemcy?
Elżbieta Kruk. Foto: AK/PR24

Posłuchaj

22.03.2017 Elżbieta Kruk: blisko 80 proc. mediów drukowanych w Polsce to kapitał zachodni, z czego 75 procent niemiecki
+
Dodaj do playlisty

Dyskusję wokół sprawy repolonizacji mediów wywołał list szefa Ringier Axel Springer do dziennikarzy polskich mediów, należących do koncernu. Marek Dekan poinformował w nim, że oczekuje krytyki polskiego rządu za brak poparcia kandydatury Donalda Tuska na stanowisko szefa RE.

Jak podkreśliła Elżbieta Kruk, „w całym problemie z listem Axela nie chodzi o to, że krytykuje się polski rząd”. – Jedną z funkcji mediów jest kontrolowanie rządzących. Gdy to w sposób właściwy jest sprawowane, dobrze funkcjonuje państwo. Spór i różnorodność poglądów jest wpisany w demokrację, ale niech polski rząd kontrolują polskie media, a nie niemieckie – zaznaczyła. Gość przekonywała, że owa społeczno-polityczna rola, inna, niż w przypadku „zwykłego” biznesu umożliwia zaostrzenie antykoncentracyjnych przepisów.

Posłanka wskazywała, że dominacja kapitału zagranicznego na rynkach medialnych w Polsce, to liczby niebywałe i niespotykane w innych krajach. – Blisko 80 proc. mediów drukowanych to kapitał zachodni, z czego 75 procent niemiecki. Regionalne to ponad 90 proc. To jest porażające, żadne suwerenne państwo nie podeszłoby do tego spokojne – tłumaczyła.

Elżbieta Kruk, pytana o to, na jakich zasadach miałaby odbywać się repolonizacja wskazywała, że nie byłoby dobrze, gdyby działo się to tak, jak na rynku bankowym, gdzie podmioty były wykupowane przez spółki skarbu państwa. – Mogą być etapy przejściowe, ale to kwestia polityki państwa wspomagania mediów już istniejących i wspomagania inicjatyw inwestowania na rynku podmiotów polskich – wyjaśniała.

REKLAMA

Elżbieta Kruk mówiła także w Polskim Radiu 24 o zawiadomieniu do prokuratury złożonym przez Antoniego Macierewicza ws. Donalda Tuska.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

_________________

24 pytania - wszystkie audycje 

Data emisji: 22.03.17

Godzina emisji: 8:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej