Rusza program MON "Legia Akademicka". Recepta na deficyt rezerwistów

W ramach "Legii Akademickiej", studenci będą mogli wziąć udział w dobrowolnych, bezpłatnych szkoleniach wojskowych. Projekt ruszy już od najbliższego roku akademickiego. W audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka o inicjatywie resortów nauki i obrony mówił Michał Dworczyk, wiceszef MON.

2017-08-23, 09:59

Rusza program MON "Legia Akademicka". Recepta na deficyt rezerwistów
Michał Dworczyk. Foto: PR24

Posłuchaj

23.08.17 Rusza „Legia Akademicka”. Recepta na deficyt rezerwistów
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, powołanie takiego projektu, jak "Legia Akademicka", było bardzo potrzebne. – Celem inicjatywy jest odbudowa rezerw osobowych polskich sił zbrojnych. Po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej mamy do czynienia z sytuacją, w której nie ma dopływu nowych rezerwistów – zauważył Michał Dworczyk.

Wiceminister obrony narodowej podkreślał, że zaplecze dla armii zawodowej jest potrzebne. – Młodzi ludzie, wchodząc w pełnoletność, w zasadzie nie mają możliwości odbycia szkolenia wojskowego. Co za tym idzie, z roku na rok rezerwistów, osób, które w razie potrzeby mogłyby zostać zmobilizowane, jest coraz mniej – mówił Michał Dworczyk. – Celem sił zbrojnych jest zadbanie o bezpieczeństwo Polski, o bezpieczeństwo Polaków. Wojsko musi być przygotowane na każdą ewentualność – zaznaczył gość PR24.

Pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów będzie składać się z dwóch modułów – teoretycznego i poligonowego. Pierwszy będzie odbywać się w murach uczelni wyższych, a drugi, poligonowy – w jednostkach, ośrodkach i centrach wojskowych. Koszt szkolenia w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – MON.

W nadchodzącym roku akademickim w "Legii Akademickiej" będzie mogło wziąć udział 10 tys. osób – tyle miejsc przygotowały oba resorty na szkolenie szeregowych i podoficerów rezerwy. Michał Dworczyk powiedział w PR24, że wielu studentów jest zainteresowanych szkoleniami. – Według badań, ponad 40 procent studentów chciałoby odbyć taki kurs – dodał wiceszef MON.

REKLAMA

Podkreślił również, że "Legia Akademicka" wpisuje się w ambitny program wprowadzania zmian w siłach zbrojnych, który od 2015 roku realizuje minister Antoni Macierewicz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP

REKLAMA

__________________

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 23.08.17

Godzina emisji: 7.35

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej