24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
2017-12-20, 08:41
Chodzi o pierwszy etap procedury, czyli nie o nałożenie sankcji, ale o wysłanie wniosku do krajów członkowskich stwierdzającego zagrożenie dla praworządności w Polsce. Z informacji Polskiego Radia wynika, że na środowe posiedzenie komisarzy, z przygotowanym dokumentem, przyjdzie wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans.
– Jeżeli Bruksela będzie w ten sposób traktowała kraje europejskie, to będzie to droga donikąd. To jest droga do zmarnowania dorobku pokoleń, jakim jest wspólna Europa, do której przystąpiliśmy – mówił w Polskim Radiu 24 Kornel Morawiecki. – To również droga do roztrwonienia kapitału, jaki daliśmy Europie, pokonując komunizm, dając możliwość stworzenia naprawdę wielkiej, wspólnej Europy, z Zachodem i częścią centralną, w przyszłości może także Wschodem – podkreślał poseł WiS.
Zdaniem Kornela Morawieckiego, unijni politycy powinni zajmować się bardziej palącymi kwestiami niż „rzekoma niepraworządność w Polsce”. – Unia Europejska powinna zastanawiać się nad możliwościami przerwania procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty; Brexit poważnie osłabia Unię Europejską – wskazywał gość PR24.
Z informacji Polskiego Radia wynika, że w środę, oprócz uruchomienia artykułu siódmego, Komisja skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawę o sądach powszechnych, bo uważa, że zagraża ona niezawisłości sądownictwa. Mają być też wysłane kolejne rekomendacje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/IAR/zz
____________________
REKLAMA