Jan Mosiński: Rosja nie chce, by "wypaliło" nam Trójmorze
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, 18 września, to bardzo ważne wydarzenie. To także ból głowy dla opozycji, która przekonywała, że jesteśmy izolowani na arenie międzynarodowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
2018-08-29, 08:58
Posłuchaj
18 września prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjmie w Białym Domu prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Jak oceniał na naszej antenie Jan Mosiński, to spotkanie świadczy o geopolitycznym znaczeniu Polski. Poseł PiS w tym kontekście mówił również o postawie naszych zachodnich sąsiadów wobec inicjatywy, jaką jest Trójmorze. - Ostatnie "puszczenie oczka" ze strony Niemiec w kierunku Trójmorza, chęć przystąpienia do tego partnerstwa, pokazuje, że stajemy się ważnym graczem w naszej części Europy, również w wymiarze euroatlantyckim - wskazywał polityk partii rządzącej.
Tymczasem, przed spotkaniem Andrzeja Dudy z prezydentem USA, Rosjanie przeprowadzą manewry wojskowe Wostok-2018. W ćwiczeniach, które odbędą się w dniach 11-15 września, weźmie udział około 300 tysięcy żołnierzy. - To prężenie muskułów. To nie są ćwiczenia przeciwko Polsce, ale Kreml na pewno obserwuje to, co robi Warszawa. A dziś Polska jest innym krajem niż za czasów Donalda Tuska czy Bronisława Komorowskiego. Dziś jesteśmy dumnym państwem, które twardo stawia warunki w polityce międzynarodowej - komentował Jan Mosiński. - Rosja nie chce, żeby Trójmorze nam "wypaliło". Stajemy się zwartą grupą kilku państw, które mogą dyktować pewne warunki, też w kontekście gospodarczym - dodawał gość PR24.
Jan Mosiński, w kontekście zainteresowania Niemiec Trójmorzem, podkreślił, że nie można pozwolić na to, by Berlin zdominował inicjatywę, po swoim ewentualnym przystąpieniu do projektu.
Kolejne decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Jak orzekła we wtorek komisja weryfikacyjna, decyzje zwrotowe ws. Mokotowskiej 8, Noakowskiego 20 i Łomżyńskiej 44 zostały wydane z naruszeniem prawa. Dodatkowo, w kontekście nieruchomości położonej przy ul. Mokotowskiej 8, komisja nakazała beneficjentom decyzji reprywatyzacyjnej zwrot miastu nienależnego świadczenia w kwocie blisko 5 milionów złotych.
REKLAMA
- W przypadku Noakowskiego 20 decyzja reprywatyzacyjna w ogóle nie powinna była mieć miejsca i od daty jej podjęcia powinna być nieważna. Tak też się stało. Stroną postępowania w kontekście Noakowskiego 20 jest Polskie Radio, które odbudowało budynek w 1949 roku. Być może jest szansa, że kamienica powróci do Polskiego Radia (...) - mówił na naszej antenie Jan Mosiński.
Więcej - także m.in. o sporze wokół zmian w Sądzie Najwyższym - w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/zz
REKLAMA
----------------------------
Data emisji: 29.08.18
Godzina emisji: 7.38
REKLAMA