more_horiz

Michał Woś: rozszerzenie unijnych kompetencji poprzez orzeczenia sędziów niepokoi

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 08:14
- W całej Unii obserwujemy coraz szersze zawłaszczanie kompetencji, które dotychczas były wyłącznymi kompetencjami poszczególnych krajów - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś. - Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że najwyższym aktem prawnym jest konstytucja - przypomniał.
Audio
  • [19.11.19] Michał Woś gościem Doroty Kanii w Polskim Radiu 24 ("24 pytania")
Michał Woś
Michał WośFoto: PR24/AK

Unijny Trybunał Sprawiedliwości oceni dziś, czy polskie przepisy w sprawie powołania Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są zgodne z prawem unijnym. Te przepisy wcześniej skrytykował rzecznik TSUE.

tsue-free-shutt-1200.jpg
Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Polski, a niemiecki i hiszpański system prawny

- To jest coś niesamowitego, że krytykuje się polski system KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, podczas gdy w Polsce mamy sędziów KRS wybieranych przez parlament, czyli organ demokratyczny, podczas gdy w Niemczech w odpowiedniku KRS zasiadają wprost politycy - w połowie składa się on z posłów Bundestagu, w połowie z ministrów krajów związkowych - wskazał Michał Woś.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Orzeczenie TSUE w sprawie polskich przepisów

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że w Polsce system sądowniczy jest podobny do systemu hiszpańskiego. - Tam nie jest to krytykowane, u nas jest - powiedział.  W jego ocenie, w tej sprawie pojawia się problem "rozpychania się TSUE jako instytucji". - W całej Unii obserwujemy coraz szersze zawłaszczanie kompetencji, które dotychczas były wyłącznymi kompetencjami poszczególnych krajów. To jest coś niepokojącego - ocenił Michał Woś.

Zasada pomocniczości w praktyce

Minister środowiska zauważył, że "z unijnych traktatów wynika, że są sprawy będące w wyłącznych kompetencjach krajów unijnych, a są sprawy, w których stosuje się zasadę pomocniczości". - Ta zasada pomocniczości powinna działać tak, że co się da, powinno być rozwiązane na niższym poziomie. Niepokojące jest to, że instytucje unijne rozszerzają swoje kompetencje poprzez orzeczenia sędziowskie - zauważył Michał Woś.

Na pytanie, jak Polska może zareagować na decyzję TSUE, Michał Woś przyznał, że "możemy reagować tak samo jak Niemcy". - Niemiecki trybunał konstytucyjny orzekł, że niemiecka konstytucja ma pierwszeństwo i zawsze będzie miała pierwszeństwo. Konstytucja kraju członkowskiego jest ponad prawem unijnym. W Polsce Trybunał Konstytucyjny także orzekł, że każde prawo powinno być zgodne z polską konstytucją - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] TSUE orzeknie o polskich sądach. Z. Kuźmiuk: wygląda, że wyrok będzie niekorzystny

W rozmowie także o nowym Ministerstwie Środowiska i Lasach Państwowych. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "24 pytania"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Michał Woś (minister środowiska)

Data emisji: 19.11.19

Godzina emisji: 7.34


mbl

Zobacz także

Zobacz także