T. Grodzki: kolejne posiedzenie Senatu prawdopodobnie na początku grudnia

- Kolejne posiedzenie Senatu odbędzie się prawdopodobnie w pierwszej połowie grudnia - poinformował w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaznaczył, że będzie chciał wprowadzić zasadę, że przez jeden tydzień nad sejmowymi ustawami pracują komisje, a w kolejnym odbywa się posiedzenie plenarne.

2019-11-21, 08:33

T. Grodzki: kolejne posiedzenie Senatu prawdopodobnie na początku grudnia
Tomasz Grodzki. Foto: Robert Bartosewicz / PR24

Posłuchaj

21.11.19 T. Grodzki: kolejne posiedzenie Senatu prawdopodobnie na początku grudnia (PR24)
+
Dodaj do playlisty

- Spotkałem się z panią marszałek (Sejmu, Elżbietą) Witek i uzgodniliśmy, że będziemy starali się koordynować prace. Podstawowym zadaniem Senatu jest praca nad ustawami sejmowymi, a dotąd żadna ustawa do nas nie dotarła, więc prawdopodobnie będzie to pierwsza połowa grudnia - powiedział Grodzki pytany w czwartek w Polskim Radiu 24, kiedy będzie kolejne posiedzenie Senatu.

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji odbyło się w dniach 12-13 listopada.

"Zasypywanie rowów niechęci i nienawiści"

W swoim orędziu, wygłoszonym niedługo po objęciu funkcji marszałka Senatu, Tomasz Grodzki apelował o zasypywanie rowów niechęci i nienawiści. O tym, jak chce tego dokonać, jak będzie prowadził obrady Senatu oraz o swoim pochodzeniu i inspiracjach profesor Tomasz Grodzki mówił w Polskim Radiu 24.

Powiązany Artykuł

1200_Grodzki_PAP.jpg
Paweł Lisiecki: orędzie Tomasza Grodzkiego niczym się nie wyróżniło

Polityk odniósł się do swoich słów wygłoszonych podczas orędzia. Jak podkreślił, wśród Polaków spór zawsze był obecny, jednak obecna polaryzacja i nienawiść są rzeczą dość nową. Uważa, że kiedyś się zakończą i właśnie tu widzi swoją oraz całego Senatu rolę - by do tego prowadzić. Podkreślił jednak, że to nie będzie łatwe i nie zdarzy się z dnia na dzień.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Chirurgiczna operacja profesora Grodzkiego

- W naszej klinice stosujemy hasło, że "rzeczy niemożliwe robimy natychmiast, cuda zajmują nam więcej czasu". To hasło brytyjskich komandosów. To jest oczywiście uproszczenie, bo nawet najtrudniejsza operacja jest łatwiejsza, niż zasypywanie rowów nienawiści - podkreślił.

"Naród zdecydował"

Profesor Tomasz Grodzki został zapytany o słowa, które padły w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Polityk podkreślił w nim, że zmiana układu sił w Senacie była "punktem zwrotnym". Jak wyjaśnił, nie miał na myśli powrotu opozycji do władzy, ale zmianę w funkcjonowaniu parlamentu.

- Chodzi o filozofię "check and balance" [sprawdzać i równoważyć - red]. To naród w swojej mądrości zdecydował, że dominacja jednej formacji - z lewa, czy z prawa - nie służy demokracji. Zdecydował: Sejm dla rządzących, Senat dla demokratycznie wybranej większości - wyjaśnił.

REKLAMA

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Paweł Kowal: Platforma Obywatelska ma ofertę dla klasy średniej

Marszałek Senatu stwierdził także, że przywraca senacką tradycję, zgodnie z którą najpierw komisje będą miały tydzień na obradowanie, a potem cała izba tydzień na posiedzenia plenarne. - Nie będzie - poza wyjątkami - spotkań komisji w przeddzień albo rano przed posiedzeniem, bo to jest niezgodne z regulaminem - podkreślił.

Powiązany Artykuł

Grodzki PAP-1200.jpg
Jakub Jałowiczor: jednak będziemy mieli opozycję totalną i skarżenie się za granicą

T. Grodzki: moim mistrzem był prof. Religa

Nowy marszałek Senatu powiedział także o swoich korzeniach i inspiracjach. Jak podkreślił, jego rodzice pochodzą z Wielkopolski, gdzie "pojęcia przyzwoitości i porządku są silnie zakorzenione". - Jestem zwolennikiem prezydenta Reagana, który uważał, że wartości i idee są fundamentem do budowania polityki - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Adam Bielan: Tomasz Grodzki zamierza uprawiać własną politykę zagraniczną. Jest to jednak niezgodne z prawem

REKLAMA

W rozmowie poruszono także temat profesora Zbigniewa Religi, na którego Tomasz Grodzki się powoływał. - Profesor Zbigniew Religa jest moim mistrzem chirurgii, ale też drogi politycznej. On miał takie powiedzenie, że operując bez przerwy, uratujemy w ciągu kariery może dwadzieścia kilka tysięcy osób. Polityk jedną decyzją może uratować 100 tysięcy dzieci albo miliony Polaków - stwierdził marszałek Senatu.

Więcej w nagraniu.

Audycję "24 pytania - rozmowa poranka" prowadził Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/jmo

REKLAMA

______________________

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 7.36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej