Jacek Saryusz-Wolski: Polska nie może się wycofać z reformy sądownictwa

- Poza próbą izolacji Polski, to jest testowanie, jak daleko można się posunąć w uzurpowaniu sobie kompetencji, których UE nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

2020-01-14, 08:35

Jacek Saryusz-Wolski: Polska nie może się wycofać z reformy sądownictwa
Jacek Saryusz-Wolski. Foto: PR24/J. Popławski

Posłuchaj

Jacek Saryusz-Wolski: Polska jest na liście "wanted" (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
+
Dodaj do playlisty

Parlament Europejski w Strasburgu odrzucił w poniedziałek wniosek Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - grupy, do której należy Prawo i Sprawiedliwość - w sprawie przeprowadzenia debaty na temat praworządności we Francji.

Powiązany Artykuł

Barbara Piwnik 1200a.JPG
Barbara Piwnik: sędziowie nie powinni walczyć z innymi władzami

Jacek Saryusz-Wolski komentował decyzję Parlamentu Europejskiego w kontekście dyskusji nad reformą sądownictwa w Polsce. - Polska jest na liście "wanted" – ściganych, Węgry zresztą też, a Francja jest dużym krajem. Nieoficjalnie usłyszy się odpowiedź, że Francji takich rzeczy się nie robi, natomiast na Polsce dokonuje się tego typu eksperymentów, można jej wchodzić na głowę - stwierdził.

- Toczy się wewnętrzna wojna w formie informacyjnej pomiędzy krajami UE, które chcą osłabić konkurentów, a Polska ma aspiracje, by być ważnym rozgrywającym państwem i jest konkurentem - dodał europoseł.

Wizyta marszałka Grodzkiego w Brukseli

- Dodatkowo w tej sytuacji zadziałała wizyta marszałka Grodzkiego w Brukseli, który złożył kolejny donos totalnej opozycji do komisarzy Viery Jurovej i Didiera Reyndersa. Na to nakładają się chętni do "grillowania" Polski posłowie lewicowi i liberalni oraz w ramach Europejskiej partii Ludowej przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, więc mamy przed sobą kolejny spektakl. Polska nie może się tym razem wycofywać, to działa na zasadzie "dasz palec, wezmę rękę" – stwierdził gość audycji.

REKLAMA

Wizyta Angeli Merkel w Moskwie

W dalszej części rozmowy poruszono także temat spotkania Merkel-Putin oraz kontynuacji budowy Nord Stream 2. - Otwarty tekstem mówi się o tym, że jest to intencja dwóch politycznych centrów, Moskwy i Berlina, wbrew kłamstwom, które nam serwowano, że po stronie niemieckiej jest to wyłącznie biznesowy projekt. Wyraźnie jest to projekt geopolityczny, który ma cementować alians polityczny - podkreślał Jacek Saryusz-Wolski.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Jacek Saryusz-Wolski

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 7.35

REKLAMA

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej