Barbara Piwnik: sędziowie nie powinni walczyć z innymi władzami
- Władza ustawodawcza i wykonawcza przemija wraz z cyklem wyborczym. Natomiast sędziowie powołani dożywotnio muszą jednakowo pełnić swoje obowiązki bez względu na to, jak zmieniają się pozostałe władze. Powinni być opoką w której obywatel, nawet w starciu z władzą wie, że może znaleźć oparcie - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
2020-01-14, 08:31
Posłuchaj
Jej zdaniem w sprawie reformy sądownictwa powinien być zwołany "okrągły stół". - Żywię nadzieję, że jak w każdej chorobie nastąpi przesilenie, doprowadzi do tego presja społeczna. Społeczeństwo oczekuje jasnych przekazów i informacji, zmian w sposobie funkcjonowania sądów i zachowania sędziów. Środowisko musi sobie zdać z tego sprawę. Gdy mówię o potrzebie rozmowy, to nie mam na myśli spotkania czynnych zawodowo sędziów z politykami. Ktoś musi jednak zaproponować czas i miejsce takiego spotkania, może prezydent, może pierwsza prezes Sądu Najwyższego, powinni zaprosić do rozmowy prawników, przedstawicieli nauki i środowisk sędziowskich. Zamknąć się za drzwiami i porozmawiać o pilnych zmianach. Następnie niech prawnicy przedstawią politykom w odpowiednim trybie propozycje, które byłyby do przyjęcia. Inaczej nie rozwiążemy problemu - tłumaczyła była minister sprawiedliwości.
Marsz Tysiąca Tóg
Powiązany Artykuł
Waldemar Buda: nie cofniemy się przed zmianami w sądownictwie
Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" przeszedł w sobotę w Warszawie "Marsz Tysiąca Tóg". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli przed Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy. Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych.
Gość Polskiego radia 24 tłumaczyła, że istnieje w prawie stosowny zapis dotyczący używania togi przez sędziego. - Dzieje się to na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron. Gdy obywatel staje przed obliczem sądu. Nie pamiętam sytuacji, że widziałam choćby w sekretariacie sędziego, który byłby ubrany w togę. Stroju urzędowego używamy w określonej sytuacji i miejscu. Strój powinien odpowiadać tradycji i sprowadzać się do tego, by podkreślać godność sprawowanego urzędu. Toga i jej krój regulowana jest nawet rozporządzeniem ministra sprawiedliwości - powiedziała Barbara Piwnik. Dodała, że sędziowie mogą i powinni być obecni w życiu publicznym, ale poprzez edukowanie, przybliżanie, informowanie o kwestiach, które powinny być uwzględnianie przez inne władze.
REKLAMA
Aukcja WOŚP
Dużą popularnością wśród tegorocznych aukcji związanych z WOŚP cieszy się dzień z Małgorzatą Gersdorf, pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Wygrany będzie mógł m.in. zjeść z nią obiad w stołówce. - Gdybym miała decydować o tym, jak wesprzeć szczytny cel, to pomyślałabym np. o pięknie oprawionym egzemplarzu konstytucji ze stosownym wpisem dla obywatela. Nie przyszłoby mi do głowy, żeby swój czas zawodowy wystawiać na licytację - podsumowała Barbara Piwnik.
***
Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Barbara Piwnik
REKLAMA
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 07.35
REKLAMA