Wiceminister sprawiedliwości: uchwały sędziów i ich oświadczenia nie są źródłem prawa
- Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego stoi ponad orzecznictwem europejskim. Unia Europejska nie uzyskała kompetencji do oceny wymiaru sprawiedliwości w danym kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
2020-02-06, 07:52
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 mówił o reformie wymiaru sprawiedliwości. - Kreując spiskową atmosferę wokół powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa "Gazeta Wyborcza" dowiodła, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik poza podpisami sędziowskimi cieszyła się też podpisami obywatelskimi. W historii KRS żaden członek spośród sędziów nie cieszył się tak dużą legitymacją demokratyczną - zaznaczył.
"Sędziowskie" prawo
Powiązany Artykuł
Prezydent o sytuacji w wymiarze sprawiedliwości: mam nadzieję, że wróci do normalności
- Sytuacja jest politycznie kłopotliwa. Niektóre sądy tworzą sobie swoje prawo. Istotny dla sprawy jest komunikat kancelarii Sejmu. Sędziowie cieszą się wystarczającym poparciem środowiska, by w tym organie się znajdować. Polska konstytucja nie określa procedur wskazywania sędziów do KRS. Nieprzypadkowo ustawodawca zostawił tutaj lukę, by Sejm ustalił to dobrowolnie w drodze ustawy - przyznał.
- Zwyczaj konstytucyjny nie jest regułą prawną, ale jego podważenie powinno być szeroko dyskutowane. Sam Andrzej Rzepliński mówił, że żadna reforma sądownictwa nie uda się, ani żadne upraszczanie procedur dopóki sędziom nie zabierze się decydującego wpływu na powołanie członków w KRS - dodał.
REKLAMA
Zdaniem wiceministra sprawiedliwości "żadna uchwała sędziów i ich oświadczenie nie jest zgodnie z konstytucją źródłem prawa. Stanowią je konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe czy rozporządzenia. Jest to katalog wskazany w konstytucji. Orzecznictwo TK stawia wyżej jego orzecznictwo nad trybunałem europejskim. Środowiska elit sędziowskich wskutek przełknięcia gorzkiej pigułki w postaci jesiennych wyborów, próbują zablokować reformy wymiaru sprawiedliwości. Unia Europejska nie uzyskała kompetencji do oceny wymiaru sprawiedliwości w danym kraju".
<<CZYTAJ TAKŻE>> Barbara Piwnik: dla wielu sędziów ustawa dyscyplinująca nie zmieni nic
- Wszystkie działania wobec Polski nie polegają na prawie, ale wrażeniu i to jest podstawa do wszelkich działań przeciwko Polsce. Można mieć wrażenie, że nie ma w Polsce sprawiedliwości, tak samo jak można stworzyć sobie wrażenie, że noszę brodę, choć widać gołym okiem, że jej nie mam - podsumował.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 06.02.2020
Godzina emisji: 07.15
PR24/pkr
REKLAMA