more_horiz

Zakaz publikacji nt. Bońka. Lichocka: oczywista cenzura i brak szacunku dla wolności słowa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 08:02
- To przykład decyzji sądu, które znamy z postkomunistycznego systemu, w jakim po 1989 roku musieliśmy żyć. To kompromitujące dla sędziego, który orzekł w ten sposób - tak postanowienie sądu wobec dziennikarza Piotra Nisztora oceniła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości.
Joanna Lichocka
Joanna LichockaFoto: STACH ANTKOWIAK/REPORTER

Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, chce od "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie" i Piotra Nisztora przeprosin i wpłat na cel społeczny za serię publikacji sugerujących m.in. jego związki ze służbami komunistycznymi i nieprawidłowości w PZPN. Sąd w ramach zabezpieczenia powództwa zakazał pozwanym publikacji przez rok na ten temat. 

jk_1200.jpg
"Źródłem problemów z praworządnością są sądy". Jarosław Kaczyński nt. zakazu publikacji o Bońku
Posłuchaj
13:46 PR24_MPLS 2020_09_07-07-16-13.mp3 Joanna Lichocka o decyzji sądu ws. Piotra Nisztora, procesie reformy sądownictwa, rynku medialnym w Polsce oraz o rozmowach ws. rekonstrukcji rządu ("24 pytania")

- Zakaz pisania dla Piotra Nisztora na temat Zbigniewa Bońka jest oczywiście cenzurą i brakiem szacunku dla wolności słowa. To przykład decyzji sądu, które znamy z postkomunistycznego systemu, w jakim po 1989 roku musieliśmy żyć. To kompromitujące dla sądu - stwierdziła Joanna Lichocka.

"Jest pewnego rodzaju zmowa"

Jak zaznaczyła, jest kilka dużych grup kapitałowych skupiających w swoim ręku większość mediów w Polsce, w których część dziennikarzy nie może pisać o sprawach koncentracji na rynku medialnym i wynikających z tego ograniczeniach wolności debaty oraz wolności słowa.

Cezary GMyz.jpg
"To element cenzury prewencyjnej". Gmyz o decyzji sądu ws. publikacji Nisztora

- Nierównowaga medialna to nie tylko kwestia udziału takiego, a nie innego kapitału, ale też pewnego rodzaju zmowa, która powoduje, że pewni politycy, środowiska, są przez taką nieformalną "poprawność" partyjną czy środowiskową chronieni - zauważyła poseł.

Lichocka: sprawa nie jest jeszcze zakończona

Przy okazji poruszenia tematu dotyczącego decyzji sądu ws. Piotra Nisztora Joanna Lichocka w audycji "24 pytania" odniosła się do kwestii reformy sądownictwa. Przyznała, że ostatnie pięć lat rządów Zjednoczonej Prawicy było przede wszystkim zmaganiem o to, by w ogóle móc przeprowadzać zmiany.

- Mieliśmy bardzo silny opór, łącznie z zaangażowaniem Komisji Europejskiej w obronę postkomunistycznego status quo w Polsce. Sprawa reformy sądownictwa nie jest zakończona, ale nie jest to sprawa łatwa. Zostały wprowadzone zmiany na poziomie Sądu Najwyższego i będzie ciąg dalszy reform. Jest to również przedmiot dyskusji w ramach Zjednoczonej Prawicy - zapewniła w rozmowie z Mirosławem Skowronem.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Sprawa sędziego Wojciecha Łączewskiego. Sąd uchylił wyrok ws. dziennikarza

Czego dotyczyły publikacje Piotra Nisztora?

Pozwy dotyczą serii artykułów Nisztora i nagrań na jego kanale youtube’owym. Publikacje dotyczyły przede wszystkim związków Bońka i kierowanego przez niego PZPN z firmą Lagardere Polska (wcześniej SportFive), którą od lat zarządza Andrzej Placzyński.

Placzyński w okresie PRL pracował w I Departamencie MSW i pod fikcyjnym nazwiskiem uczestniczył w operacjach wywiadu. Nisztor opisał też sytuację finansową PZPN-u, działalność firmy Mikrotel z Bydgoszczy należącej do brata i bratanka Zbigniewa Bońka oraz umorzone postępowanie skarbówki dotyczące podatku od dochodu Bońka ze sprzedaży ponad dekadę temu akcji Widzewa Łódź.

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Joanna Lichocka, PiS
Data emisji: 07.09.2020
Godzina emisji: 07.16

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Zabójstwo Jaroszewiczów. Syn byłego premiera PRL: będę skrupulatnie obserwował proces

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 21:39
- Spokojnie czekam. Będę obserwował ten proces bardzo skrupulatnie i będę zadawał dużo pytań. Chcę wyjaśnić niejasności, które mam w tej chwili. Targają mną różne myśli – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Jaroszewicz, syn zamordowanego w 1992 roku byłego premiera Piotra Jaroszewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cenzura prewencyjna". Wiceprezes SDP o decyzji sądu ws. Piotra Nisztora

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 12:51
- W przypadku Piotra Nisztora mamy dokument, który jest sprzeczny z polską konstytucją. Ustawa zasadnicza zakazuje cenzury prewencyjnej - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy i wiceprezes SDP. Chodzi o decyzję sądu ws. publikacji materiałów śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez Piotra Nisztora na temat szefa PZPN Zbigniewa Bońka. 
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem