"Kolejny kompromis będzie bardziej liberalny". Poseł PO o sprawie aborcji
- Im młodsze pokolenie, tym bardziej liberalne poglądy. Zerwanie kompromisu było mocno nieroztropne z punktu widzenia osób, które są przeciwne aborcji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej.
2021-02-05, 08:55
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że konsensus z 1993 roku nikogo nie zadowalał. - Takie porozumienia są dobre właśnie wtedy, gdy nikogo nie zadowalają. Również mnie, ale przez lata byłem z niego dumny. Przez lata dobrze to funkcjonowało w Polsce. Jego zerwanie doprowadziło do obecnych wydarzeń. I mało ważne są przy tym poglądy na aborcję od prawa do lewa, od Ireneusza Rasia po Martę Lempart. Ważne jest to, że zniszczono porozumienie - formułę prawną, która w Polsce to opisywała - powiedział Jarosław Urbaniak.
Powiązany Artykuł
Wiceprezes PSL: możliwe jest przywrócenie kompromisu aborcyjnego
Powrót do kompromisu?
Były lider PO Grzegorz Schetyna wzywa do powrotu do porozumienia aborcyjnego. Natomiast jeden z liderów PO Rafał Trzaskowski uważa, że powrotu nie ma, że trzeba liberalizować przepisy. Również zdaniem Jarosława Urbaniaka nie może być powrotu do tego, co było. - Wydaje się, że nie da się zawrzeć porozumienia, które do niedawna jeszcze funkcjonowało. Nie oceniam wypowiedzi moich kolegów jako deklaracji, rozważam je na zasadzie, czy coś jest możliwe. Nie jest to też kwestia woli. Jesteśmy dla społeczeństwa, a społeczeństwo zmieniło swoje poglądy od czasów kompromisu aborcyjnego. O tym powinni myśleć przedstawiciele ruchów pro-life i przede wszystkim Kościoła katolickiego. Im młodsze pokolenie, tym poglądy są coraz bardziej liberalne. Zerwanie kompromisu było mocno nieroztropne z punktu widzenia osób, które są przeciwne aborcji - tłumaczył poseł PO.
Jego zdaniem Trzaskowski ma o tyle rację w tej kwestii, że patrząc na poglądy społeczeństwa, powrót do kompromisu jest nieosiągalny. - Jeżeli zostanie zawarty kompromis, o co będzie bardzo trudno, to będzie on bardziej liberalny - podkreślił Urbaniak
Na czym polegał kompromis?
W zeszłym tygodniu w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub.r. ws. przepisów antyaborcyjnych, a później w Monitorze Polskim jego uzasadnienie. TK wskazał w nim, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji.
REKLAMA
Posłuchaj
Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.
***
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Jarosław Urbaniak
Data emisji: 5.02.2021
Godzina emisji: 7.35
PR24
REKLAMA
REKLAMA