X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mają przypominać dom". Paweł Wdówik o centrach opiekuńczo-mieszkalnych

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 08:29
- Jesteśmy na początku procesu deinstytucjonalizacji. Polega on na odchodzeniu od instytucjonalnych form pomocy, tj. wielkie DPS-y, i oferowaniu osobom potrzebującym czegoś zupełnie innego, bardziej przypominającego dom - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister MRPiPS Paweł Wdówik o programie tworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych. 

Rządowy program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" zakłada powstanie ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. Na ten cel zostanie przeznaczone 300 mln złotych. Jak tłumaczyła minister Marlena Maląg, placówki mają "zapewniać uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, komfortu, odpoczynku, pielęgnowania relacji z innymi uczestnikami, rodziną i przyjaciółmi". 

Czytaj także:
1200_niepełnosprawny_shutterstock.png
Cel: przełamać bariery w społeczeństwie. Paweł Wdówik o życiu osób niepełnosprawnych

- Jesteśmy na początku procesu deinstytucjonalizacji. Polega on na odchodzeniu od instytucjonalnych form pomocy, tj. wielkie DPS-y, i oferowaniu osobom potrzebującym czegoś zupełnie innego, bardziej przypominającego dom - tłumaczył Paweł Wdówik i poinformował, że za otwieranie centrów odpowiadają samorządy, jednak ich prowadzenie może być powierzone organizacjom pozarządowym. 

Wiceminister poinformował, że w jednym centrum może być maksymalnie 20 mieszkańców - Zakładam, że 40 proc. tam przebywających będą osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności - mówił gość PR24 i dodał, że "placówki w całości muszą spełniać kryteria dostępności". 

Czytaj także:

Posłuchaj
12:04 PR24_mp3 2021_05_10-07-08-13.mp3 Paweł Wdówik o centrach opiekuńczo-mieszkalnych ("24 pytania - Rozmowa Poranka")

Domowe warunki 

Czytaj także:
niepełnosprawni1200.jpg
Coraz więcej firm popiera program Dostępność Plus. Znamy nowe dane resortu rodziny

- Stawiamy na standard, w którym pokoje będą jednoosobowe, ewentualnie dwuosobowe, ale wtedy musi być zagwarantowana odpowiednia powierzchnia - poinformował Wdówik i podkreślił, że równie ważna jest także lokalizacja placówek. 

- To nie może być tak jak z DPS-ami, które są w miejscach trudno dostępnych, np. na jakichś wsiach. To muszą być miejsca, które mają dostęp do komunikacji publicznej, gdzie osoba może łatwo dostać się do sklepu, do kościoła, do muzeum; żeby dalej była aktywnym członkiem społeczności - podkreślał polityk. 

Rozmówca wskazał, że "to mieszkańcy mają mieć wpływ na ustalanie regulaminu mieszkania w placówkach". - To oni mają decydować, kiedy wstają, kiedy idą spać, jak chcą spędzać czas, jak ma wyglądać ich pokój, co jedzą, To nie jest kolejna kolonia karna w postaci domów opieki społecznej - podkreślił wiceminister. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej  

Data emisji: 10.05.2021

Godz. emisji: 07.08

jbt

Czytaj także

Minister rodziny: rząd troszczy się o osoby niepełnosprawne, wzrosną nakłady na ich wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 12:34
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podczas briefingu w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Warszawie zapewniała, że rząd troszczy się o osoby niepełnosprawne - nakłady na ich wsparcie wzrosną z 15,4 mld zł w 2015 roku do ok. 27,4 mld zł w roku 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:48
Wrocławska grupa "Jak nie my to kto" to w-skersi, którzy zdobywają górskie szczyty, zwiedzają świat i organizują wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami. Byli już w Alpach, gdzie na wózkach zjechali aż z 2600 metrów. Teraz, wspólnie z Fundacją "Potrafię Pomóc" organizują rejs jachtem motorowym po wodach polskich rzek.
rozwiń zwiń