more_horiz

"Dopóki rządzi PiS, nauczyciele są i będą wolni". Czarnek o Pakiecie Wolności Akademickiej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 08:15
Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności, my jesteśmy wolnościowcami i o tę wolność w świecie akademickim i w świecie edukacji będziemy się troszczyć - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do przyjętego przez rząd Pakietu Wolności Akademickiej.

Rząd przyjął we wtorek nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Chodzi o tak zwany Pakiet Wolności Akademickiej. Nowe przepisy zakładają, że nauczyciel akademicki nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrażanie swoich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych. Nowelizację przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Będzie obowiązek informowania nauczyciela akademickiego, że zostało rozpoczęte postępowanie wyjaśniające wobec niego. A na etapie tego postępowania rektor nie będzie mógł zawiesić nauczyciela. Ustawa trafi do Sejmu. W Polskim Radiu 24 mówił o tym minister edukacji Przemysław Czarnek.

Czarnek PAP 1200.jpg
Program zajęć wspomagających dla uczniów. Przemysław Czarnek: zgłosiło się ponad 86 proc. szkół

Pakiet Wolności Akademickiej

Gość PR24 podkreślił, że krytyka projektu dotyczącego wolności akademickiej jest "nieprawdopodobna". - Ludzie, którzy twierdzą, że są wolnościowcami, że są za otwartością i tolerancją bez granic, krytykują Pakiet Wolności Akademickiej, który zakłada, że - zgodnie z konstytucją - nikt nie będzie mógł być pociągany do odpowiedzialności dyscyplinarnej za swój światopogląd wygłaszany w sferze publicznej, także na uczelni - mówił Przemysław Czarnek.

Dodał, że atak na rządowy projekt jest obłudą tych, którzy twierdzą, że chcą wolności, bo kiedy powstaje projekt tę wolność gwarantujący, to oni są przeciw. - Bo to nie są wolnościowcy, to są ludzie, którzy chcą wypchnąć z uczelni, tak jak to się dzieje w świecie Zachodu, ludzi, którzy mają konserwatywne poglądy. Nie chcą z nimi dyskutować, bo na argumenty przegrywają - zaznaczył Czarnek.

Czytaj również:

"Jesteśmy wolnościowcami"

Odnosząc się do historii hiszpańskiego nauczyciela biologii, który został zawieszony za uczenie, że są tylko dwie płcie biologiczne, szef MEiN podkreślił, że w Polsce "dopóki rządzi PiS, nauczyciele są i będą wolni". - Żadne prześladowanie za poglądy nie będzie nauczycieli dotykało, to jest zupełnie oczywiste - mówił minister.

posiedzenie MEiN free tt twitter 1200.jpg
Pakiet Wolności Akademickiej. Rząd przyjął nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym

- Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności, my jesteśmy wolnościowcami i o tę wolność w świecie akademickim i w świecie edukacji będziemy się troszczyć. Natomiast nie mam wątpliwości, że w przypadku zmiany władzy kiedyś w przyszłości takie scenariusze jak w Hiszpanii będą możliwe. Ale na szczęście Polska jest na innym biegunie. Jest na biegunie wolnościowym, a nie totalitaryzmu lewackiego - dodał Przemysław Czarnek.

Na koniec rozmowy zaznaczył, że od samego początku, kiedy obejmował urząd, spodziewał się, że będzie atakowany przez przeciwników politycznych.

Posłuchaj
12:19 PR24_mp3 2021_07_08-07-10-31_Czarnek.mp3 Przemysław Czarnek o Pakiecie Wolności Akademickiej ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 08.07.2021
Godzina emisji: 07.10

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także