"Polska konstytucja ma pierwszeństwo". Marcin Romanowski o nadrzędności prawa krajowego nad unijnym

- Rozstrzygnięcie jest jasne - polska konstytucja ma pierwszeństwo. Nie można wykładać art. 19 TUE w taki sposób, aby ingerować w ustrój Sądu Najwyższego, który jest uregulowany w konstytucji - powiedział w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

2021-09-23, 08:24

"Polska konstytucja ma pierwszeństwo". Marcin Romanowski o nadrzędności prawa krajowego nad unijnym
Marcin Romanowski. Foto: PR24/AK

W polskim Trybunale Konstytucyjnym trwa rozprawa na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomnijmy, 29 marca br. szef rządu zwrócił się do TK o zbadanie konstytucyjności czterech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Premier kwestionuje wykładnię przepisów dokonaną przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyrokach dotyczących polskiego sądownictwa.

Powiązany Artykuł

forum tk 1200.jpg
TK będzie kontynuował dziś rozpatrywanie wniosku ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym

W środę Trybunał Konstytucyjny ogłosił przerwę do 30 września.

- W związku z tym, że podniesiono tutaj nowe kwestie, to Trybunał musi przygotować się do kolejnej rozprawy i w związku z powyższym TK zarządza przerwę w rozprawie do 30 września, godz. 12 - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Posłuchaj

Marcin Romanowski o nadrzędności prawa krajowego nad prawem unijnym (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 14:39
+
Dodaj do playlisty

"Konstytucja ma pierwszeństwo"

Bierny w tej kwestii nie pozostał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który żąda, żeby polski premier wycofał wniosek do TK. Do tej kwestii w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

REKLAMA

- Wyrok będzie oczywisty, zgodny zresztą z linią orzecznictwa trybunału od 2005 roku. Za czasów profesora Marka Safjana i profesora Andrzeja Rzeplińskiego tego typu podobne sprawy zawisły przed trybunałem i rozstrzygnięcie jest jasne - polska konstytucja ma pierwszeństwo - powiedział. - Nie można wykładać art. 19 TUE (Traktat o Unii Europejskiej - przyp. red.) w taki sposób, aby ingerować w ustrój Sądu Najwyższego, który jest uregulowany w konstytucji - wyjaśnił.

Powiązany Artykuł

Rafał Bochenek 1200_.jpg
"To oczywista oczywistość". Bochenek o nadrzędności prawa krajowego nad unijnym

Próba wpływania na sędziów TK

Zdaniem gościa Stanisława Janeckiego bulwersujące jest to, że próbuje się wpływać na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- To jest kolejny paradoks. W sytuacji, kiedy broni się niezawisłości sędziowskiej, jednocześnie próbuje się wpływać na to, czy mogą oni orzekać, czy też nie - stwierdził Marcin Romanowski.

"Stanowcze działanie w stosunku do instytucji brukselskich"

Według wiceministra sprawiedliwości najważniejszą kwestią jest to, aby Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. nadrzędności prawa krajowego nad prawem unijnym.

REKLAMA

- To jest bardzo potrzebne. Tak samo potrzebne jest takie stanowcze działanie w stosunku do instytucji brukselskich - uznał.

Czytaj także:

Jak podkreślił gość Polskiego Radia 24, "Solidarna Polska zawsze uważała, że miękkie podejście negocjacyjne zakładające dobrą wolę po stronie Brukseli, w szczególności KE czy TSUE, po prostu nie ma podstaw faktycznych".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

REKLAMA

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 7.06

REKLAMA

bf/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej