more_horiz

"To jeszcze nie koniec". Waszczykowski przewiduje kolejne doniesienia dot. afery w UE

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 07:46
- Będziemy pytać, na ile to, co się działo w tych instytucjach, mogło mieć również wpływ na decyzję, która skłoniła Komisję Europejską do uruchomienia procedury przeciwko Polsce i Węgrom - zapewniał na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS i b. szef polskiej dyplomacji.

Francuski dziennik "Liberation" w serii artykułów napisał o lobbystach, którzy wywierają wpływ na sędziów TSUE i na urzędników KE. W centrum handlu wpływami mają znajdować się politycy EPL, "kontrolowanej przez niemieckich chrześcijańskich demokratów". Francuska gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL.

- Urzędnicy unijni zamieszani w handel wpływami z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, TSUE, Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz Komisji Europejskiej nie mają prawa mówić o praworządności, kiedy sami jej nie przestrzegają od wielu lat - powiedział Jean Quatremer, autor dziennikarskiego śledztwa.

Witold Waszczykowski powiedział, że w związku z doniesieniami prasowymi europosłowie będą wysyłali pytania do instytucji europejskich. - Rozpoczęliśmy procedurę pytań zmierzających do wyjaśnienia tej sprawy - zapewniał polityk. Tłumaczył, że zapytania będą dotyczyły m.in. kwestii tego, czy "to, co się działo w tych instytucjach mogło mieć również wpływ na decyzję, która skłoniła Komisję Europejską do uruchomienia procedury przeciwko Polsce i Węgrom". Europarlamentarzyści będą dopytywali także o wpływ opisywanej sytuacji na wszczęcie śledztw TSUE wobec m.in. Rumunii i Bułgarii.

- Myślę, że to, co ujawniła francuska prasa, to jeszcze nie koniec - zapowiedział Waszczykowski. Przestrzegał jednak, że seria artykułów może być też w interesie samej Francji i być rozgrywką towarzyszącą trwającej tam prezydenckiej kampanii wyborczej.

Czytaj także: 

Gość audycji poruszył także kwestię braku nadzoru i instytucji odwoławczych względem wymienionych w aferze unijnych urzędów.

Posłuchaj
15:29 PR24_mp3 2021_12_09-07-07-01.mp3 Witold Waszczykowski o aferze w unijnych instytucjach (24 pytania-Rozmowa Poranka/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Witold Waszczykowski (europoseł PiS)
Data emisji: 09.12.2021
Godzina emisji: 7.07

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem