Paweł Poncyljusz: ETS nie jest klątwą, to fałszywe założenie

2022-01-19, 08:30

Paweł Poncyljusz: ETS nie jest klątwą, to fałszywe założenie
Paweł Poncyljusz o sprawie Pegasusa: rządzącym powinno zależeć na wyjaśnieniu sprawy. Foto: PR24

 - Wszyscy jesteśmy zgodni, że energetyka emituje CO2, które szkodzi klimatowi. ETS miał skłaniać do tego, że energetyka się transformuje i ma na to pieniądze. Premier Mateusz Morawiecki, sprzedając w grudniu uprawnienia do emisji CO2, zarobił do budżetu miliardy złotych, które jednak nie poszły na transformację energetyczną - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz. 

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący handlu emisjami CO2 jest w fazie opracowywania i będzie niedługo złożony. Wniosek ma dotyczyć trybu przyjęcia decyzji przez premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz.

Paweł Poncyljusz podkreślił, że fałszywym założeniem jest, jakoby system ETS był klątwą nałożoną na Polskę, zemstą Niemców i ogólnoświatowym spiskiem.

- System polega na tym, że przymuszamy energetykę poszczególnych państw UE do transformacji na rzecz czystych technologii, dzięki który mniej ludzi będzie umierało na nowotwory, mniej będzie to szkodziło klimatowi, będzie mniej tragicznych wydarzeń pogodowych jak burze i nawałnice. Wszyscy jesteśmy zgodni, że energetyka emituje CO2, które szkodzi klimatowi. ETS miał skłaniać do tego, że energetyka się transformuje i ma na to pieniądze. Premier Mateusz Morawiecki, sprzedając w grudniu uprawnienia do emisji CO2, zarobił do budżetu miliardy złotych, które jednak nie poszły na transformację energetyczną. Trafiły do wspólnego koszyka na propagandowe działania rządu - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej. 

Czytaj także:

Poncyljusz tłumaczył, że każdy zdawał sobie sprawę, że będą koszty transformowania energetyki. - Mamy zamieszanie wokół cen gazu, czego udziałowcem jest również Gazprom. W polskim interesie jest stworzenie takiego systemu energetycznego, gdzie udział gazu będzie minimalny. Wtedy nasza niezależność energetyczna będzie większa. Można to osiągnąć poprzez OZE. Zmianą ustawy w 2016 roku polityka wiatrowa została zabita przez PiS. Od tamtego czasu praktycznie nie zostało wydane żadne pozwolenie na budowę nowego wiatraka. Promotorem tego było obecna europoseł Anna Zalewska. To samo stało się z panelami fotowoltaicznymi na dachach domów - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj

Posłuchaj

Paweł Poncyljusz gościem Elizy Olczyk (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 11:08
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister Sebastian Kaleta, komentując wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego, zaznaczył, że Donald Tusk w 2014 roku zgodził się na "drastyczne zmiany" w systemie handlu emisjami ETS. Ten proces sfinalizował się w październiku 2015 roku, a zmiany uznała premier Ewa Kopacz.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Paweł Poncyljusz (KO)
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 7.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej