more_horiz

Paweł Poncyljusz: ETS nie jest klątwą, to fałszywe założenie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 08:30
 - Wszyscy jesteśmy zgodni, że energetyka emituje CO2, które szkodzi klimatowi. ETS miał skłaniać do tego, że energetyka się transformuje i ma na to pieniądze. Premier Mateusz Morawiecki, sprzedając w grudniu uprawnienia do emisji CO2, zarobił do budżetu miliardy złotych, które jednak nie poszły na transformację energetyczną - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz. 

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący handlu emisjami CO2 jest w fazie opracowywania i będzie niedługo złożony. Wniosek ma dotyczyć trybu przyjęcia decyzji przez premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz.

Paweł Poncyljusz podkreślił, że fałszywym założeniem jest, jakoby system ETS był klątwą nałożoną na Polskę, zemstą Niemców i ogólnoświatowym spiskiem.

- System polega na tym, że przymuszamy energetykę poszczególnych państw UE do transformacji na rzecz czystych technologii, dzięki który mniej ludzi będzie umierało na nowotwory, mniej będzie to szkodziło klimatowi, będzie mniej tragicznych wydarzeń pogodowych jak burze i nawałnice. Wszyscy jesteśmy zgodni, że energetyka emituje CO2, które szkodzi klimatowi. ETS miał skłaniać do tego, że energetyka się transformuje i ma na to pieniądze. Premier Mateusz Morawiecki, sprzedając w grudniu uprawnienia do emisji CO2, zarobił do budżetu miliardy złotych, które jednak nie poszły na transformację energetyczną. Trafiły do wspólnego koszyka na propagandowe działania rządu - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej. 

Czytaj także:

Poncyljusz tłumaczył, że każdy zdawał sobie sprawę, że będą koszty transformowania energetyki. - Mamy zamieszanie wokół cen gazu, czego udziałowcem jest również Gazprom. W polskim interesie jest stworzenie takiego systemu energetycznego, gdzie udział gazu będzie minimalny. Wtedy nasza niezależność energetyczna będzie większa. Można to osiągnąć poprzez OZE. Zmianą ustawy w 2016 roku polityka wiatrowa została zabita przez PiS. Od tamtego czasu praktycznie nie zostało wydane żadne pozwolenie na budowę nowego wiatraka. Promotorem tego było obecna europoseł Anna Zalewska. To samo stało się z panelami fotowoltaicznymi na dachach domów - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj

11:08 PR24 2022_01_19-07-36-07.mp3 Paweł Poncyljusz gościem Elizy Olczyk (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Wiceminister Sebastian Kaleta, komentując wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego, zaznaczył, że Donald Tusk w 2014 roku zgodził się na "drastyczne zmiany" w systemie handlu emisjami ETS. Ten proces sfinalizował się w październiku 2015 roku, a zmiany uznała premier Ewa Kopacz.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Paweł Poncyljusz (KO)
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 7.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem