more_horiz

"Również zaszczepieni będą mogli skorzystać z darmowych testów". Tomasz Latos o ustawie covidowej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 07:59
- Ma być złożona rządowa poprawka, aby nie było najmniejszych wątpliwości, że to państwo będzie płaciło za testy. Przeznaczono na to łączną kwotę ok. miliarda złotych. Dzięki temu również osoby zaszczepione będą mogły się zweryfikować pod kątem koronawirusa - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie mają zająć się ustawą covidową.

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów pozytywnie oceniła ustawę covidową. Chodzi o poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Projekt przygotowała grupa posłów PiS, m.in. Czesław Hoc. Pracodawca będzie mógł delegować pracowników lub osoby, które pozostają z nim w stosunku cywilnoprawnym, do obowiązków poza stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem. Jednocześnie podano, że weryfikacja tożsamości w zakładach pracy odbywać się będzie przez okazanie dokumentu poświadczającego stan zdrowia w kontekście choroby COVID-19.

Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że ustawa będzie procedowana i uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Na dobrą sprawę ustawa mówi jedynie o testowaniu. Stwarza się możliwość darmowego testowania. Ma być złożona rządowa poprawka, aby nie było najmniejszych wątpliwości, że to państwo będzie płaciło za testy. Przeznaczono na to łączną kwotę ok. miliarda złotych. Dzięki temu również osoby zaszczepione będą mogły się zweryfikować pod kątem koronawirusa. Chodzi o to, by przeciąć drogi transmisji wirusa - powiedział Tomasz Latos. 

Szef sejmowej Komisji Zdrowia przypomniał, że opozycja domagała się, aby ustawa była bardziej radykalna. Zapewniała też, że ją poprze. - Jednak jak przyszło co do czego, podczas pierwszego "sprawdzam" okazało się, że są przeciwni. Koalicja Obywatelska była przeciwna, a reszta się wstrzymała. Taką mamy opozycję. Długo trwa u nich analiza. Przez dziesięć dni zastanawiali się, zanim komunikatu nie wydał lider PO Donald Tusk, że jednak tę ustawę poprą. Zobaczymy, jak będzie w praktyce. Nie powinno być tak, że w takich sprawach jedynie koalicja rządząca działa na rzecz obywateli - tłumaczył poseł Latos. 

W PiS nie będzie dyscypliny partyjnej podczas procedowana ustawy. - Kilka lub kilkanaście osób pewnie wstrzyma się od głosu. Natomiast opozycja od początku deklarowała poparcie dla ustawy. W praktyce okazało się, że nie do końca można na nią liczyć. Nie bardzo wierzę w zapewnienia, że jednak się zastanowili. Oby - choćby spóźniona, ale pozytywna - refleksja zaistniała - podkreślił. 

Posłuchaj

14:00 PR24 2022_01_24-07-07-43.mp3 Tomasz Latos gościem Stanisława Janeckiego (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało tę ustawę jeszcze latem 2021 roku, później po małych zmianach złożona ona została przez posłów PiS, wnioskodawców reprezentuje poseł Czesław Hoc - stąd też inne nazwy tej ustawy, czyli "Lex Hoc" lub "ustawa Hoca". Sejm ma się zająć jej rozpatrzeniem podczas najbliższego posiedzenia.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadził: Stanisław Janecki

Gość: Tomasz Latos (PiS)

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem