"W jego uchwaleniu uczestniczył polski premier". Andrzej Szejna o unijnym mechanizmie warunkowości

- W uchwaleniu rozporządzenia "pieniądze za praworządność" uczestniczył polski rząd, polski premier. On się pod tym podpisał, więc nie rozumiem dziś dyskusji na ten temat. Polska zgodziła się na to rozporządzenie. I bardzo mądrze. Chodzi o to, żeby nie rozkradano pieniędzy - podkreślił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna z Lewicy.

2022-02-17, 08:35

"W jego uchwaleniu uczestniczył polski premier". Andrzej Szejna o unijnym mechanizmie warunkowości
Andrzej Szejna . Foto: PAP / Tomasz Gzell

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, który uzależnia wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności. Sędziowie Trybunału uznali, że te przepisy są zgodne z prawem unijnym. Polska i Węgry domagały się zawieszenia mechanizmu, wskazując, że jest on uznaniowy i nie ma przewidywalnych kryteriów naruszeń, co daje szerokie pole do interpretacji.

- Dziś mamy nową formułę tworzenia prawa międzynarodowego w ramach organizacji międzynarodowych. I taką organizacją jest Unia Europejska - powiedział Andrzej Szejna.

"Odbiega od wszystkich reguł, które znamy"

- To, w jaki sposób jest tworzone prawo europejskie, odbiega od wszystkich reguł, które znamy. Bo nie są to wyłącznie traktaty, ale są to inne źródła prawa - rozporządzenia i dyrektywy, które są przyjmowane w różnych procedurach ustawodawczych, zgodnie z zasadą przekazania części suwerenności przez państwa członkowskie. To jest zasada podstawowa. Dlatego też prawa, które wspólnie uchwalamy w Unii Europejskiej, powinniśmy przestrzegać - dodał polityk.

Jego zdaniem orzeczenie wydane przez TSUE ma solidne umocowanie w prawie. - Przecież to orzeczenie TSUE - wydane zresztą na wniosek Polski i Węgier - znajduje swoje silne umocowanie. Tak samo jak rozporządzenie o warunkowości: w art. 322 ust. 1 lit. a Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. I w żaden sposób nie jest to sprzeczne z artykułem siódmym Traktatu o Unii Europejskiej - stwierdził gość PR24.

REKLAMA

- Przy uchwaleniu rozporządzenia "pieniądze za praworządność" uczestniczył polski rząd, polski premier. On się pod tym podpisał, więc nie rozumiem dziś dyskusji na ten temat. Polska zgodziła się na to rozporządzenie. I bardzo mądrze. Chodzi o to, żeby pieniędzy nie rozkradano - podsumował Andrzej Szejna.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Andrzej Szejna o decyzji TSUE (24 Pytania - rozmowa poranka) 12:52
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadząca: 
Dorota Kania
Gość: 
Andrzej Szejna (Lewica)
Data emisji: 
17.02.2022
Godzina emisji: 7.35

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej