"Trzeba przypominać ich dorobek". Kwiatkowski o ofiarach katastrofy smoleńskiej
- Obawiam się trochę, że te dyskusje - które przecież powtarzają się co roku - powodują, że ucieka nam to, co najważniejsze: przypominanie tych, którzy tam zginęli. A to wspaniałe postacie polskiej historii. Trzeba przypominać ich dorobek - powiedział w Polskim Radiu 24 senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski.
2022-04-11, 08:42
12 lat temu w katastrofie samolotu w Smoleńsku zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
- Chcemy oddać hołd, chcemy zachować pamięć o katastrofie smoleńskiej, chcemy, żeby ta pamięć trwała. Ona jest częścią naszej tożsamości, jest częścią pamięci narodowej - powiedział w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że dzisiaj wiemy, co się stało. - Mamy tę odpowiedź po raz pierwszy pełną, konsekwentną, zweryfikowaną przez wiele różnych - także będących poza Polską - ośrodków - dodał.
Krzysztof Kwiatkowski podkreślił w PR24, że "to oczywiście największa tragedia w Polsce po II wojnie światowej".
"Byśmy patrzyli na ręce rosyjskim prokuratorom"
- Oczywistą rzeczą jest, że chcielibyśmy mieć przekonanie, że zrobiliśmy absolutnie wszystko, żeby wyjaśnić wszystkie możliwe okoliczności tego, co się wydarzyło 10 kwietnia 2010 roku. Zresztą, tym się kierując, w kwietniu 2010 roku, natychmiast napisałem pismo do ówczesnego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, żeby wystąpił o powołanie wspólnego zespołu śledczego, żeby prokuratorzy polscy i rosyjscy razem mogli to wyjaśniać. Bo wtedy byśmy patrzyli na ręce rosyjskim prokuratorom i byśmy mieli dostęp do całego materiału dowodowego, włącznie z wrakiem - powiedział senator.
REKLAMA
- Niezwykle żałuję, że prokurator generalny Andrzej Seremet wtedy tego nie uczynił. Uważam, że to błąd. Bo niewątpliwie dziś mielibyśmy zgromadzony obszerniejszy materiał dowodowy - dodał.
Jak zaznaczył, sam dziś skupia się na jednej rzeczy. - Obawiam się trochę, że te dyskusje - które przecież powtarzają się co roku - powodują, że ucieka nam to, co najważniejsze: przypominanie tych, którzy tam, pod Smoleńskiem zginęli. A to wspaniałe postacie polskiej historii. Trzeba przypominać ich dorobek - podsumował polityk.
- "Katyń jak Bucza. Rosja nic się nie zmieniła". Orędzie prezydenta w rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
- Premier: katastrofa smoleńska była momentem, który zawrócił bieg historii
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Krzysztof Kwiatkowski
Data emisji: 11.04.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 7.36
bartos
REKLAMA