more_horiz

"KE wzięła polski plan na zakładnika z powodów politycznych". Radosław Fogiel o KPO

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 07:55
- Mam nadzieję, że KE dotrzyma słowa i nie będzie się wtrącać w sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Cieszyłbym się, gdyby doszło do ogłoszenia akceptacji KPO i szybkiego uruchomienia tych środków. Przez ostatnie miesiące nauczyliśmy się, że należy zachowywać dość daleko posuniętą ostrożność i powstrzymywać entuzjazm - mówił w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Sejm przeprowadził w środę drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zakładającym m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Inicjatorem projektu, który w pracach w Sejmie został uznany za wiodący, jest prezydent Andrzej  Duda. W środę wieczorem poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu zajęła się sejmowa komisji sprawiedliwości. Głosowanie zaplanowano na czwartek. Ustawa o Sądzie Najwyższym została zakwestionowana przez TSUE, co doprowadziło do zablokowania wypłaty środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że jeszcze dziś dojdzie do głosowania w Sejmie. - Cały czas jesteśmy na etapie prac, toczyły się rozmowy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości, Pałacem Prezydenckim i większością parlamentarną. Głosowania zaplanowano na godz. 19.00, ale kropkę nad i postawi Prezydium Sejmu - powiedział Radosław Fogiel.

Czytaj także:

Wicerzecznik PiS przypomniał, że KPO został złożony w maju zeszłego roku. - Niestety został wzięty na zakładnika przez Komisję Europejską z powodów czysto politycznych. Nie było żadnych przesłanek merytorycznych, żeby nie został przyjęty. Negocjacje w tej sprawie zakończyły się, czekamy na akceptację ustaleń przez KE. Parlament niezależnie decyduje o polskim prawie, bierzemy pod uwagę warunki zewnętrzne, ale ostateczna decyzja należy do Sejmu - mówił Fogiel. 

KPO. Wizyta von der Leyen w Polsce

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO). - Mam nadzieję, że KE dotrzyma słowa, nie będzie się wtrącać w sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Cieszyłbym się, gdyby doszło do ogłoszenia akceptacji KPO i szybkiego uruchomienia tych środków. Przez ostatnie miesiące nauczyliśmy się, że należy zachowywać dość daleko posuniętą ostrożność i powstrzymywać entuzjazm. Na razie powstrzymajmy się z ogłoszeniem pełnego sukcesu - podkreślił Radosław Fogiel. - Nauczeni, że należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, będziemy podchodzić z optymizmem, ale też realistycznie do kolejnych etapów uruchamiania KPO - dodał. 

Posłuchaj
12:40 PR24 2022_05_26-07-09-45.mp3 Radosław Fogiel gościem Stanisława Janeckiego (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii COVID-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Stanisław Janecki 
Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem