more_horiz

Zmiany w SN. Rzymkowski: Sejm przyjmie prezydencki projekt, nie będzie wcześniejszych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 19:51
- Projekt ustawy dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym, który został przedłożony przez pana prezydenta, zostanie przyjęty w trzecim czytaniu przez Sejm. Nie spodziewam się przedterminowych wyborów. Uważam, że ta kadencja, zgodnie z konstytucją, będzie trwała cztery lata - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. 
Tomasz Rzymkowski
Tomasz RzymkowskiFoto: PR24

W czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Wokół tych przepisów powstał spór pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, a koalicjantem - Solidarną Polską. Ta ostatnia formacja sprzeciwiała się między innymi likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, co zakłada prezydencki projekt, przedłożony sejmowym komisjom po wprowadzeniu kilku poprawek.  

Likwidacji Izby Dyscyplinarnej zażądała od Polski Komisja Europejska i ustanowiła to warunkiem, po którego spełnieniu mogłaby odblokować naszemu krajowi środki unijne przyznawane państwom w ramach krajowych planów odbudowy. 

"Decyzja w sprawie KPO już zapadła"

Gość PR24 zaznaczył, że "projekt, który został przedłożony przez pana prezydenta, zostanie przyjęty w trzecim czytaniu przez Sejm".

- Nie spodziewam się w tym przypadku daleko idących zmian. Aczkolwiek pewnie część poprawek pozytywnie zaopiniowanych przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka do przedłożonego projektu ustawy, zaakceptowanego przez prezydenta, zostanie przyjęta - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Jego zdaniem "decyzja w sprawie KPO już zapadła". - Tak rozumiem komunikaty ze strony resortów, a także wypowiedzi Mateusza Morawieckiego. Te zmiany są podyktowane przede wszystkim troską o funkcjonowanie sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów i dla zawodów prawniczych, które podlegają kognicji sądów dyscyplinarnych - dodał wiceminister.

Stwierdził również, że nie spodziewa się przedterminowych wyborów. - Uważam, że ta kadencja zgodnie z konstytucją będzie trwała cztery lata - podsumował Tomasz Rzymkowski.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:11 PR24 2022_05_25-19-06-35.mp3 Tomasz Rzymkowski o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (Stan Rzeczy) 

***

Audycja: "Stan Rzeczy"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także