Sejm za ustawą o Sądzie Najwyższym. Sachajko: nasze porozumienie programowe jest realizowane
Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy reformującej Sąd Najwyższy, w tym m.in. likwidującej Izbę Dyscyplinarną. W Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko wyjaśnił, że jego partia poparła ustawę, bo z PiS-em nadal wiąże ją porozumienie programowe. - Ono jest realizowane. Co prawda bardzo wolno, bo liczyliśmy, że będzie szybciej, aczkolwiek jest - dodał.
2022-05-27, 08:57
Sejm uchwalił prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym. Chodzi o projekt, który ma doprowadzić do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienia jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. To jeden z elementów porozumienia rządu z Komisją Europejską oraz warunek odblokowania środków z Krajowego Plany Odbudowy.
Projekt poparli w Sejmie posłowie klubu PiS (a zatem Prawa i Sprawiedliwości oraz koalicjantów), a także kilka mniejszych ugrupowań, w tym większość Kukiz'15. W Polskim Radu 24 mówił o tym poseł tego ugrupowania Jarosław Sachajko.
Sejm za ustawą o Sądzie Najwyższym
Gość audycji wyjaśnił, że nie widział powodu do wieszczonego przez część mediów i polityków upadku rządu, zaś jego partia poparła projekt prezydenta, ponieważ ma podpisane porozumienie programowe z Prawem i Sprawiedliwością. To porozumienie jest realizowane, choć - przyznał - znacznie wolniej, niż Kukiz'15 by chciało. Za przykład dał ustawę o sędziach pokoju.
- Sędziowie pokoju są już w podkomisji. Było jedno posiedzenie tej podkomisji. Wczoraj rozmawiałem z posłem (Kazimierzem) Smolińskim, dlaczego nie było kolejnych. Tłumaczył się - chyba prawdziwie - że trzeba było skończyć izbę dyscyplinarną, bo to jest bardzo pilne i na następnym Sejmie będzie kontynuowana praca nad sędziami pokoju, tak aby już we wrześniu można było ich przyjąć w Sejmie, później Senat i pan prezydent - mówił Jarosław Sachajko.
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie o opinię I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, która twierdzi, że instytucja sędziów pokoju może być niekonstytucyjna, Jarosław Sachajko stwierdził, że "może, ale od stwierdzania tego mamy Trybunał Konstytucyjny". - Mam nadzieję, że w końcu prawnicy przestaną wchodzić w "nieswoje buty", bo dzisiaj na konstytucji wszyscy się znają - dodał.
Zmiana konstytucji w Sejmie
Przypomniał, że podobnie z "totalną opozycją", która "zachowała się żenująco, nie chcąc poprzeć zmian" podczas sejmowej debaty nad zmianą konstytucji. Dodał, że opozycja uważa, iż do konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów nie potrzeba zmiany konstytucji, bo mamy w prawie wystarczające narzędzia.
- Ja zwracałem uwagę na to, że Ukraina potrzebuje tych pieniędzy - pieniędzy z majątków rosyjskich, które również są w Polsce - już w tej chwili, a nie ewentualnie za 3 czy 5 lat, jak sądy łaskawie przez wszystkie instancje to przeprowadzą - mówił Sachajko.
Tak samo - wyjaśnił - bezzasadny jest sprzeciw opozycji odnośnie do zmian finansowana obrony narodowej. Opozycja oczekuje, że będzie to realizowane w ramach budżetu, bez zmian dotyczących limitu zadłużenia publicznego, ale - mówił Jarosław Sachajko - opozycja nie mówi "komu zabrać pieniądze, nauczycielom? Lekarzom?".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jarosław Sachajko (Kukiz'15)
Data emisji: 27.05.2022
Godzina emisji: 07.35
IAR/PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA