more_horiz

Lubnauer: zburzenie kompromisu aborcyjnego sprawia, że Polki chcą takich praw, jak w innych krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 08:34
- Jesteśmy w tej chwili w takim momencie, że jest jak z tym wahadłem. Jeśli ktoś zburzył to, co było tą umową z 93. roku, to nie dziwmy się, że w tej chwili kobiety oczekują już pełni praw - praw, które obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polską i malutką Maltą - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

W Sejmie odbyło się w środę pierwsze czytanie projektu ustawy "Legalna aborcja bez kompromisów", który przewiduje, że aborcja do 12 tygodnia ciąży byłaby finansowania przez NFZ i możliwa bez podawania przyczyn. Jednocześnie zezwala na aborcję po 12 tygodniu ciąży w przypadku wykrycia wady u nienarodzonego dziecka lub gdy ciąża jest wynikiem czyny zabronionego. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że projekt ustawy jest złym pomysłem. Wyjaśnił, że proponowane przepisy są niezgodne z konstytucją i nie mają szans na dalsze procedowanie. W Polskim Radiu 24 o propozycji ustawy mówiła poseł Nowoczesnej-Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Lubnauer: PiS odbiera Polakom ich prawa

Gość PR24 stwierdziła, że ustawa "Legalna aborcja bez kompromisów" jest pokłosiem stopniowego odbierana Polakom ich praw przez obecną władzę. Jej zdaniem rozpoczęło się to od "praktycznego odebrania prawa do edukacji seksualnej", później odebrano prawo do antykoncepcji awaryjnej bez recepty (tzw. tabletka "dzień po"). Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że w następnej kolejności "odebrano prawo do rodzicielstwa" poprzez ograniczenie finansowania zabiegów in-vitro z budżetu państwa.

- Kolejnym krokiem było zabranie tego - powiedziałabym zgniłego już - kompromisu z 1993 roku, jednak funkcjonującej przez długi czas pewnej umowy społecznej - stwierdziła, podkreślając, że chodzi o ograniczenie ustawy zezwalającej na aborcję o przesłankę dotyczącą podejrzenia ciężkich i  nieodwracalnych wad płodu. Polityk zaznaczyła, że jej zdaniem decyzja Trybunału Konstytucyjnego była jednoznacznie powiązana z decyzją rządu, bo TK jej zdaniem jest całkowicie od rządu zależne.

Legalna aborcja do 12. tygodnia? "Polki chcą pełni praw"

- Jesteśmy w tej chwili w takim momencie, że jest jak z tym wahadłem. Jeśli ktoś zburzył to, co było tą umową z 93. roku, to nie dziwmy się, że w tej chwili kobiety oczekują już pełni praw - praw, które obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej poza Polską i malutką Maltą - mówiła Katarzyna Lubnauer.

Polityk Koalicji Obywatelskiej wyjaśniła, że tzw. kompromis aborcyjny z 1993 roku nie był dobrym rozwiązaniem, był kompromisem zgniłym, ale "przez wiele lat powodował, że wojna polsko-polska dotycząca aborcji była wyciszona".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:49 PR24_mp3 2022_06_23-07-35-43_Lubnauer.mp3 Katarzyna Lubnauer o ustawie legalizującej aborcję ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 07.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także