Paweł Kowal o kredytach hipotecznych: kwestia elementarnego bezpieczeństwa ludzi
- Rząd nie dotrzymał słowa, jeśli chodzi o programy mieszkaniowe, ludzie mają domy dzięki temu, że mieli kredyt hipoteczny, NBP powinien przypilnować, żeby nie podnosić rat kredytów - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).
2022-07-06, 09:35
W czerwcu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 59,7 proc. mniej klientów niż w tym samym miesiącu rok wcześniej - poinformowało w poniedziałek Biuro Informacji Kredytowej.
Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).
Paweł Kowal komentował politykę mieszkaniową rządu, zwracał uwagę na wskaźniki dotyczące mieszkalnictwa dla Polski, które są jednymi z najgorszych w Europie. Dodał także, że w związku z rosnącymi stopami procentowymi pogarsza się sytuacja osób, które zaciągnęły kredyty na cele mieszkaniowe. - W Polsce są 4 mln ludzi uzależnionych od kredytów hipotecznych, to nie są ludzie, którzy kupili kolejne mieszkanie, ale w większości mieszkają tam z rodzinami, to kwestia ich elementarnego bezpieczeństwa. Domagam się wiarygodnych słów od premiera, jak sobie wyobraża rozwiązanie tych problemów - stwierdził.
Poseł odniósł się także do kwestii zwianych z energetyką. - W czasach, kiedy widać wyraźnie, że trzeba zmienić podejście do energetyki zarówno ze względu na kwestie klimatyczne, ale i nowy czynnik, Rosję, trzeba w większym stopniu postawić na energetykę jądrową i źródła odnawialne - zauważył i dodał, że wspólne inwestycje w energetykę jądrową i użytkowanie tych technologii będą elementem wiążącym Zachód.
REKLAMA
Posłuchaj
Polscy europosłowie zaapelowali na sesji plenarnej w Strasburgu o zgodę na unijne inwestycje w gaz i atom. Chodzi o przepisy dotyczące tak zwanej taksonomii, które mają uznać energię jądrową i błękitne paliwo za zielone źródła i uwzględnić je jako paliwa przejściowe w odchodzeniu od węgla.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Paweł Kowal
Data emisji: 06.07.2022
Godzina emisji: 7.40
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA