Solidarność gazowa w UE. Złotowski: nie jesteśmy za tym, by Polsce coś nakazywać
- Możemy wykazać solidarność energetyczną, ale dlatego, że jesteśmy solidarni, a nie dlatego, że to ma wynikać z przepisów unijnych - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Kosma Złotowski, odpowiadając na pytania o solidarność energetyczną w Unii Europejskiej. - Przed rozpoczęciem wojny nasze stanowisko w ogóle nie było brane pod uwagę - zaznaczył.
2022-07-25, 08:16
W środę Komisja Europejska opublikowała plan awaryjny na wypadek wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Jednym z pomysłów jest mechanizm solidarności energetycznej, który byłby uruchamiany na prośbę dwóch krajów. W takim przypadku pozostałe państwa członkowskie musiałyby im pomóc i podzielić się zapasami błękitnego paliwa. Aby te propozycje weszły w życie, konieczna jest zgoda większości krajów.
- Sprawa jest kuriozalna - ocenił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Kosma Złotowski. - Jeśli chodzi o solidarność dzielenia się gazem i czynnikami energetycznymi, to przed rozpoczęciem wojny nasze stanowisko w ogóle nie było brane pod uwagę. Uważano, że Polska przesadza i demonizuje Rosję, mówiąc o tym, że Rosja wykorzystuje gaz jako broń energetyczną, czy broń w ogóle wobec UE. Tego stanowiska w ogóle nie uwzględniano, uważając Polskę za kraj rusofobiczny - przypomniał.
Solidarność - tak, ale dobrowolna
- Dzisiaj okazało się, że Polska jednak miała rację, że Rosja rzeczywiście wykorzystuje zaopatrzenie Europy Zachodniej w gaz jako zwyczajną broń w czasie wojny i okazuje się, że jeśli odcinamy się od zaopatrzenia Europy w rosyjski gaz, to skądś ten gaz trzeba brać, a ponieważ Polska zabezpieczyła swoje źródła, to teraz Polska ma się dzielić - tłumaczył gość "24 Pytań".
- Nie jesteśmy przeciwko solidarności gazowej, nie jesteśmy przeciwko udostępnianiu gazu, który zabezpieczyliśmy z innych niż rosyjskie źródeł, ale nie jesteśmy też za tym, by Polsce coś nakazywać. Jeśli chodzi o solidarność, to możemy ją wykazać, ale tylko dlatego, że jesteśmy solidarni, a nie dlatego, że ma to wynikać z przepisów unijnych - podkreślił Kosma Złotowski.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
- Prof. Grochmalski: Niemcy zbudowały rodzaj pułapki zastawionej na państwa Europy
- Michał Perzyński o dodatku węglowym: osoby ubogie nadal ogrzewają się węglem
- Upały uderzają w energetykę. Eksperci: oszczędności i redukcja zużycia energii będą kluczowe
W swoim planie działań Komisja Europejska zaproponowała też dobrowolne 15-procentowe zmniejszenie zużycia gazu przez państwa członkowskie. Bruksela chce też, by redukcja zaczęła się w przyszłym miesiącu i trwała do końca marca.
***
Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Gość: Kosma Złotowski (europoseł PiS)
Data emisji: 25.07.2022
Godzina emisji: 7.36
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA