more_horiz

Wybór Westinghouse nie spodoba się UE? Wiceszef aktywów państwowych: to decyzja, która nie podlega negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 08:31
- Decyzje o współpracy z Westinghouse i o współpracy z firmami koreańskimi nie podlegają już żadnym negocjacjom, jeśli chodzi o poziom europejski - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Rabenda (wiceminister aktywów państwowych). 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do realizacji polskiego programu energetyki jądrowej wybrana została technologia amerykańskiej firmy Westinghouse. "Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear"- napisał na Twitterze szef rządu. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz sekretarz energii Jennifer Granholm.

Z kolei wicepremier Jacek Sasin poinformował, że w czasie jego rozmów w Seulu padła ze strony ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. deklaracja kapitałowego zaangażowania się koncernu KHNP w projekt jądrowy, planowany w Pątnowie przez PGE, ZE PAK i KHNP.

Leszek Miller "ostrzega"

W reakcji na te informację Leszek Miller (europoseł wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Obywatelskiej) powiedział, że cała inwestycja może zostać zablokowana przez Komisję Europejską.

Zapytany o to, czy instytucje unijne mogą mieć zastrzeżenia do przedsięwzięć, które podejmuje polski rząd we współpracy ze światowymi firmami, Karol Rabenda powiedział: "nie mamy żadnych formalnych sygnałów, żeby były próby zablokowania tych inwestycji". - Oczywiście, jak w każdej sytuacji jest pewien lobbing różnych państw w interesie swoich, zarówno w projekcie rządowym, jak i biznesowym jesteśmy otwarci na wszystkich, poza rosyjskimi, dostawców technologii. Rozmawiamy ze wszystkim państwami, które są zainteresowane inwestowaniem w Polsce - dodał.         

Jak przypomniał wiceminister aktywów państwowych, Polska nie jest zobligowana do korzystania z ofert tylko i wyłącznie europejskich firm. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
14:53 PR24 2022_11_07-07-06-43.mp3 Karol Rabenda o budowie elektrowni jądrowych w Polsce ("24 pytania-rozmowa poranka")

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Karol Rabenda (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 07.11.2022

Godzina emisji: 07.06

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także