Koreańczycy z KHNP deklarują zaangażowanie kapitałowe w Pątnowie. Wicepremier Sasin potwierdza
Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że w czasie jego rozmów w Seulu padła ze strony ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. deklaracja kapitałowego zaangażowania się koncernu KHNP w projekt jądrowy, planowany w Pątnowie przez PGE, ZE PAK i KHNP.
2022-11-03, 09:21
- W rozmowie z ministrem Lee Chang-Yangiem pytałem wprost o zaangażowanie kapitałowe ze strony KHNP i dostałem jednoznaczną odpowiedź twierdzącą - powiedział Jacek Sasin.
Współpraca z Koreą Południową
W poniedziałek tj. 31 października w Seulu Sasin i Lee podpisali memorandum ws. poparcia powstania w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej, a list intencyjny w sprawie jej budowy podpisały KHNP, ZE PAK i PGE. Ma to być projekt biznesowy, realizowany równolegle do rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
- Będzie to jeszcze przedmiotem rozmów między firmami, ale zakładam, że elektrownia będzie własnością trzech podmiotów, a KHNP będzie współwłaścicielem w zakresie adekwatnym do zaangażowanego kapitału. To te trzy podmioty (PGE, ZE PAK, KHNP) dopiero ustalą, jaki będzie wkład kapitałowy poszczególnych partnerów - wyjaśnił wicepremier.
Jak dodał, rozumie, iż inwestycja będzie wspólna, także kapitałowo, i będzie zakładać transfer technologii, w postaci budowy w Polsce koreańskich reaktorów.
REKLAMA
Lokalizacja elektrowni
Wicepremier Sasin zaznaczył, że podstawowe założenie dla całego przedsięwzięcia to budowa w pierwszym etapie dwóch reaktorów APR1400.
- Jednak zakładamy, że lokalizacja ma większy potencjał i umożliwia budowę dwóch kolejnych. Czyli w sumie czterech bloków - podkreślił. Dodał, że ten potencjał Pątnowa muszą jednak potwierdzić badania, które mają być skończone do końca roku.
Strony listu intencyjnego zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.
Jacek Sasin poinformował również, że w jego rozmowach w Seulu padły obietnice innych inwestycji koreańskich w Polsce, np. w obszarze magazynów energii czy produkcji baterii.
REKLAMA
- Umówiliśmy się z ministrem Lee, że kiedy powstanie studium możliwości budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, to usiądziemy do kolejnych rozmów, dotyczących dalszych inwestycji - zaznaczył.
- Elektrownie atomowe w Polsce. Sasin: do rodzin popłynie tani, czysty prąd
- Tania energia i korzyści dla gospodarki. PGE o atomowej współpracy z Koreą Płd.
- Rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Sasin: projekty koreański i amerykański wzajemnie się uzupełniają
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA